Reklama

Rada UE przeanalizuje polskie postulaty w walce z wysokimi cenami energii

Nadzwyczajna Rada UE ds. Energii, która odbędzie się 26 października w Luksemburgu, dedykowana tematowi wzrostów cen energii i gazu będzie uwzględniać przedłożone na ostatniej Radzie Europejskiej, postulaty polskiej delegacji. Polską stronę będzie reprezentować minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Publikacja: 25.10.2021 12:53

Rada UE przeanalizuje polskie postulaty w walce z wysokimi cenami energii

Foto: Adobe Stock

Jeszcze na początku października podczas nieformalnej Rady Europejskiej, Premier RP Mateusz Morawiecki w ramach debaty o idei utworzenia strategicznej rezerwy gazu UE w obliczu rosnących cen gazu i energii w Europie zaznaczył, że ceny energii, kształtowane są w sposób sztuczny przez rosyjski Gazprom, stanowiąc zagrożenie dla konkurencyjności przedsiębiorstw europejskich oraz przede wszystkim gospodarstw domowych .W tym samym czasie na Radzie UE ds. Środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska zaapelował o inny kształt reformy systemu handlu emisjami CO2 oraz o śledztwo przeciwko Gazpromowi. Wskazał między innymi na niezrównoważenie systemu EU ETS oraz rezerwę Polski dla rozszerzenia tego mechanizmu na nowe sektory. Podkreślił, że rekordowo wysokie ceny energii to efekt szeregu czynników, w tym w szczególności: rosnących cen uprawnień ETS i bezprawnych praktyk dominującego dostawcy gazu do UE. Wyszczególnił, że pomimo apeli m.in. ze strony MAE, istniejące gazociągi przez Ukrainę i Polskę pozostają w dużej mierze niewykorzystane i to samo dotyczy europejskich magazynów gazu należących do Gazpromu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Ceny Energii
Mrożenie cen prądu. Spóźnialskich firm jest więcej niż sądzono
Ceny Energii
Polacy narażeni na skoki cen prądu w ciągu dnia? Wyjaśniamy
Ceny Energii
Ceny prądu zamrożone do końca roku. Tusk: Polacy mogą spać spokojnie
Ceny Energii
Deregulacja ułatwi czytanie faktur za prąd i budowę OZE
Ceny Energii
Niższa taryfa to nie obniżka cen. Pora uprościć faktury
Reklama
Reklama