Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 27.07.2025 14:17 Publikacja: 25.10.2021 12:53
Foto: Adobe Stock
Jeszcze na początku października podczas nieformalnej Rady Europejskiej, Premier RP Mateusz Morawiecki w ramach debaty o idei utworzenia strategicznej rezerwy gazu UE w obliczu rosnących cen gazu i energii w Europie zaznaczył, że ceny energii, kształtowane są w sposób sztuczny przez rosyjski Gazprom, stanowiąc zagrożenie dla konkurencyjności przedsiębiorstw europejskich oraz przede wszystkim gospodarstw domowych .W tym samym czasie na Radzie UE ds. Środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska zaapelował o inny kształt reformy systemu handlu emisjami CO2 oraz o śledztwo przeciwko Gazpromowi. Wskazał między innymi na niezrównoważenie systemu EU ETS oraz rezerwę Polski dla rozszerzenia tego mechanizmu na nowe sektory. Podkreślił, że rekordowo wysokie ceny energii to efekt szeregu czynników, w tym w szczególności: rosnących cen uprawnień ETS i bezprawnych praktyk dominującego dostawcy gazu do UE. Wyszczególnił, że pomimo apeli m.in. ze strony MAE, istniejące gazociągi przez Ukrainę i Polskę pozostają w dużej mierze niewykorzystane i to samo dotyczy europejskich magazynów gazu należących do Gazpromu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Blisko 50 tysięcy firm z sektora małych i średnich firm będzie musiało zwrócić pieniądze z pomocy publicznej w p...
Gospodarstwa domowe nie są narażone na wahania cen energii w ciągu dnia, które widać na giełdzie. Nasze rachunki...
Ceny energii dla odbiorców indywidualnych będą zamrożone do końca 2025 r. - poinformował przed posiedzeniem rząd...
Propozycje deregulacji systemu energetycznego wchodzą zbyt późno, a część z rozwiązań można wdrożyć już teraz, b...
Na nowe taryfy za prąd poczekamy do jesienni tego roku. Ma to pozwolić firmom maksymalnie – jak tylko to możliwe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas