Pierwsza taka umowa projektowa na atom z udziałem Polaków

Synthos Green Energy, z którą PKN Orlen prowadzi projekt budowy małych reaktorów jądrowych (tzw. SMR-ów) w Polsce, podpisał z kilkoma firmami umowę na wykonanie projektu elektrowni jądrowej.

Publikacja: 23.03.2023 17:22

Pierwsza taka umowa projektowa na atom z udziałem Polaków

Foto: Shutterstock

Umowa ma umożliwić uzyskanie projektu uwzględniającego europejskie oraz polskie standardy i w efekcie szybsze rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy pierwszym w Polsce reaktorze SMR.

Dodatkowo, projekt będzie miał zastosowanie przy kolejnych inwestycjach i znacznie usprawni cały proces oraz obniży koszty budowy floty reaktorów BWRX-300.

W Polsce wyłączność na budowę reaktorów w tej technologii posiada spółka Orlen Synthos Green Energy, spółka joint venture utworzona przez PKN Orlen i Synthos Green Energy.

Czytaj więcej

Rządowa agencja wesprze finansowo mały atom Orlenu i Synthosu

Partnerami polskiej firmy są Ontario Power Generation (OPG) - koncern energetyczny z Kanady, który buduje pod Toronto pierwszy na świecie reaktor BWRX-300 oraz jeden z największych wytwórców energii w Stanach Zjednoczonych - będąca własnością rządu federalnego - firma Tennessee Valley Authority (TVA). Stroną umowy jest również GE Hitachi - właściciel technologii BWRX-300.

"Pierwszy raz w historii prywatna polska firma inwestuje w projekt elektrowni jądrowej. Robimy to, ponieważ najnowocześniejsza technologia modułowa GE Hitachi jest po prostu idealna do dekarbonizacji produkcji energii i ciepła w Polsce, a także dla naszych innych zeroemisyjnych projektów w Wielkiej Brytanii i całej Europie Środkowej" - powiedział prezes Synthos Green Energy Rafał Kasprów.

Z kolei jak mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu, małe reaktory modułowe to potencjalnie jedna z najbardziej efektywnych, najtańszych i bezpiecznych technologii produkcji energii. „Zakładamy, że jej rozwój przyspieszy, a duża liczba rozwijanych obecnie technologii doprowadzi do ich szybkiej komercjalizacji. Dlatego, zgodnie z naszą strategią, do końca dekady chcemy zbudować w Polsce pierwszy reaktor i posiadać potencjał do rozwoju kolejnych jednostek w następnych latach. Będzie to pierwszy reaktor SMR w Europie i drugi na świecie. Biorąc pod uwagę dotychczasowe kierunki rozwoju i realizowane inwestycje, które zakładają między innymi dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, SMR-y będą stanowić doskonałe uzupełnienie przyszłych aktywów energetycznych Grupy Orlen. Z uwagi na niższe jednostkowe nakłady inwestycyjne oraz szybkość budowy, program tworzenia sieci małych reaktorów modułowych może znacząco przyspieszyć transformację polskiej energetyki i ciepłownictwa” – mówi prezes.

Podpisana w Waszyngtonie umowa zakłada inwestycje w rozwój projektu prowadzonego przez GE Hitachi, której łączna kwota przekroczy 400 mln dolarów. Przygotowany zostanie projekt uniwersalnej części elektrowni (standard design) z reaktorem BWRX-300 oraz szczegółowe projekty wykonawcze (detailed design) m.in. dla budynku reaktora wraz ze znajdującymi się wewnątrz urządzeniami, wliczając reaktor. Prace nad podpisaniem umowy trwały od wiosny 2020 r.

Zdaniem spółek, spółfinansowanie rozwoju projektu przez kilka podmiotów, które będą budować elektrownie z reaktorami od GE Hitachi powoduje obniżenie kosztów związanych z wdrożeniem technologii.

W Polsce Orlen Synthos Green Energy rozpoczął proces prelicencjonowania składając w lipcu 2022 r. do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii w sprawie technologii BWRX-300. Firma prowadzi analizy dotyczące lokalizacji dla planowanej floty reaktorów BWRX-300. Pierwsza elektrownia będzie gotowa przed końcem bieżącej dekady. Szczegóły dotyczące planowanych lokalizacji zostaną przedstawione w kwietniu br.

Umowa ma umożliwić uzyskanie projektu uwzględniającego europejskie oraz polskie standardy i w efekcie szybsze rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy pierwszym w Polsce reaktorze SMR.

Dodatkowo, projekt będzie miał zastosowanie przy kolejnych inwestycjach i znacznie usprawni cały proces oraz obniży koszty budowy floty reaktorów BWRX-300.

Pozostało 91% artykułu
Atom
Putin zdecydował: Rosja przerywa dostawy uranu do USA
Atom
Polskie firmy będą współpracować przy budowie elektrowni jądrowej. Jest lista i zadania
Atom
Orlen będzie nadal rozwijał małe reaktory jądrowe z Synthosem. Jest porozumienie
Atom
Polskie Elektrownie Jądrowe zyskują kolejne finansowanie atomu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Atom
Amerykanie chcą potroić moce w atomie. Trump może poprzeć plany Bidena