Z zapowiedzi wicepremiera wynika, że w marcu powstaną ramy dla powołania międzyrządowego Komitetu Sterującego, który ma monitorować i koordynować budowę elektrowni.

Czytaj więcej

Atom w Polsce. PGE i rząd zaczynają rozmowy z Koreańczykami o pieniądzach

Przypomnijmy, że Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK wraz z Korea Hydro & Nuclear Power Co. podpisały w ub. roku list intencyjny ws. współpracy w ramach strategicznego polsko-koreańskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. "W marcu będzie kolejna umowa, która będzie przewidywała powołanie międzyrządowego Komitetu Sterującego, który będzie nie tylko monitorował tę budowę, ale także koordynował wszystkie działania po stronie rządowej wsparcia dla powstania tej inwestycji. Umowa międzyrządowa o współpracy w zakresie energetyki jądrowej będzie pewnie w połowie roku albo na początku II poł. roku" - zapowiedział Sasin w Radiu Zet.

Pytany o plan uruchomienia elektrowni jądrowej w Polsce, Sasin podkreślił, że te plany nie są zagrożone. „Mam nadzieję, że to będzie nawet szybciej niż rok 2036", a 2034 to jest taki ambitny, ale moim zdaniem osiągalny termin. Chciałbym, żeby to rzeczywiście tak było, ale powiedzmy, że 2035 r., to jest myślę bezpieczny termin, kiedy ta elektrownia zacznie funkcjonować" - wskazał wicepremier.

Czytaj więcej

Atom z Korei za 13 lat. Jest wstępny plan

Przy współpracy Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) i ZE PAK wraz z Korea Hydro & Nuclear Power Co. ma powstać druga elektrownia jądrowa jako przedsięwzięcie biznesowe.

Do projektu pierwszej elektrowni jądrowej realizowanej w ramach projektu rządowego wybrano technologię amerykańskiej firmy Westinghouse. Lokalizacją wskazywaną dla tej elektrowni jest Lubiatowo-Kopalino. Decyzję w sprawie wyboru lokalizacji dla trzeciej elektrowni jądrowej rząd ma podjąć jesienią.