Oficjalnie wszystkie zainteresowane strony spotkały się w Davosna Forum Ekonmicznym, aby wziąć udział w debacie 18 stycznia, poświęconej rozwojowi energetyki jądrowej w Polsce. W debacie „Droga do europejskiej suwerenności energetycznej” uczestniczył Jacek Sasin, wicepremier minister aktywów państwowych, Dukgeun Ahn, minister handlu Korei Południowej, Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Maciej Stec z firmy ZE PAK oraz Whang Joo-ho z koreańskiej grupy KHNP. Konsorcjum tych przedsiębiorstw planuje wspólnie budowę komercyjnej elektrowni jądrowej w Pątnowie.
Cel spotkania
Celem spotkania przed i po panelu było omówienie postępów prac, które rozpoczęły się jeszcze w listopadzie. Na początku roku mieliśmy poznać szczegóły dotyczące podziału odpowiedzialności między spółkami. Jak dotychczas udało się przygotować „preanalizę” dotyczącą badań geologicznych w Pątnowie. Jej wyniki są pozytywne. Kluczowe jest jednak powołanie spółki celowej, na bazie której będzie można rozpocząć wszelkie potrzebne prace administracyjne i środowiskowe. Ta ma powstać w ciągu kilku tygodni. Wówczas miałby być znany także podział udziałów w elektrowni jądrowej.
Czytaj więcej
W Szwajcarii polskie i koreańskie spółki będą dyskutować o atomie, który ma pojawić się w Wielkopolsce. Zainteresowane strony mają omówić też model finansowania.
Zaangażowanie PGE
W ramach wewnętrznych rozmów trzy zainteresowane firmy rozmawiały o „zoperacjonalizowaniu” zaangażowania i objęcia udziałów i samego finansowania inwestycji. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że jednym z rozważanych scenariuszy jest objęcie przez Koreańczyków 49 proc. udziałów w projekcie, a polska spółka celowa, założona przez PGE i ZE PAK, miałaby objąć 51 proc. udziałów. Ta spółka miałaby powstać w ciągu kilku następnych tygodni (jako pierwszy poinformował o tym businessinsider.com.pl). Z kolei w tym polskim podmiocie dominujący udział ma mieć PGE. Ta spółka, którą kieruje Wojciech Dąbrowski, miała – jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” – zadeklarować, że jest w stanie objąć 20 proc. udziałów w całym projekcie jądrowym i jest w stanie sfinansować taki wkład.
Prezes Dąbrowski w komentarzu dla „Rzeczpospolitej” podkreśla, że budowa elektrowni jądrowej to obok inwestycji w farmy wiatrowe na morzu Bałtyckim to strategiczne projekty PGE na kolejne lata. „Zgodnie z zapowiedziami przygotowany został dokument Plan Rozwoju, który teraz podlega pogłębionym analizom każdej ze stron, a lokalizacja w Pątnowie jest badana pod kątem warunków geologicznych i sejsmicznych” – podaje prezes. Dodał on, że spółka jest też po wstępnych uzgodnieniach z ZEPAK jak ma wyglądać spółka celowa, a jej powołanie to kwestia kolejnych kilku tygodni. „Jesteśmy zdeterminowani, żeby dotrzymać ambitnego celu uruchomienia elektrowni w 2036 r.” – podkreślił. To trzy lata później od projektu amerykańskiego Westinghouse realizowanego na Pomorzu.