Spotkanie dotyczyło budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Jednym z tematów było finansowanie inwestycji w ramach tzw. „biznesowego projektu jądrowego”.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, przekazał, że podczas czwartkowego spotkania omówiono kluczowe kwestie dla realizacji projektu, jak: badania i przygotowania lokalizacji pod budowę elektrowni, sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko, przyszłej struktury biznesowej projektu na poszczególnych jego etapach, jak również wstępne zagadnienia finansowania. „Wspólne rozmowy będą kontynuowane w formie serii spotkań zarówno w Polsce i Korei” – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Czytaj więcej

Atom z Korei za 13 lat. Jest wstępny plan

„Za 10-12 lat energia jądrowa będzie podstawą naszego miksu energetycznego. Budowa elektrowni jądrowych w Polsce to kwestia kluczowa dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie, który zostanie zrealizowany przez PGE, ZE PAK i KHNP to uzupełnienie rządowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Dzisiejsze spotkanie to kolejny krok w kierunku realizacji tego projektu” – mówi Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

List intencyjny w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie został podpisany między PGE Polską Grupą Energetyczną, ZE PAK, oraz koreańską firmą KHNP 30 października 2022 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei zawarły także porozumienia o współpracy międzyrządowej. Elektrownia, w ramach odrębnego od projektu rządowego, miałaby stanąć w Pątnowie.