Brytyjczycy włączają się do walki o mały atom w Polsce

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria będąca częścią rządowej Agencji Rozwoju Przemysłu zawarła z Rolls-Royce SMR memorandum umożliwiające obu firmom współpracę przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.

Publikacja: 10.02.2023 11:01

Brytyjczycy włączają się do walki o mały atom w Polsce

Foto: Adobe Stock

ŚGP Industria wchodząca w skład Centralnego Klastra Wodorowego wybrała technologię Rolls-Royce SMR, aby zrealizować ambitne cele produkcji 50 000 ton czystego wodoru rocznie.

Tom Samson, Prezes Rolls-Royce SMR, że porozumienie określa ramy współpracy. „Będziemy pracować nad wspólnymi planami wykorzystania naszej technologii SMR w Polsce do dekarbonizacji energochłonnego przemysłu i produkcji czystej energii dla przyszłych pokoleń” – wyjaśnia Samson. Projekt modułowych elektrowni jądrowych, ma zapewnić 470 MW mocy. To partnerstwo ma ogromny potencjał i może wspierać tysiące wysoko wykwalifikowanych.

Czytaj więcej

Słowacja zwiększa potencjał elektrowni jądrowej. Polska może skorzystać

Cezariusz Lesisz, prezes ARP wskazał, że współpraca z Rolls-Royce SMR to wielka szansa dla regionu świętokrzyskiego i spółek z grupy ARP na rozwój zaawansowanej technologicznie bazy przemysłowej dla małej energetyki jądrowej w Polsce.

Rolls-Royce SMR rozwija park wytwórczy małych reaktorów modułowych przeznaczonych na rynek globalny. „Każda elektrownia Rolls-Royce SMR będzie budowana według tego samego projektu, z jednakowych modułów, na kompaktowej platformie ze zbrojonego betonu, aby móc być wykorzystana do wielu zastosowań, w tym zasilania sieci energetycznej lub przemysłu” – czytamy w komunikacie.

Zdaniem ARP ta współpraca otwiera to drzwi do zastąpienia w przyszłości ponad 8GW elektrowni węglowych w południowej Polsce za pomocą SMR po 2030 r.

W ramach zawartego memorandum w Kielcach ma powstać centrum mapujące i rozwijające łańcuch dostaw na wzór angielskiego NAMRC (Nuclear Advanced Manufacturing Research Center) w Sheffield. Prezentacja technologii oferowanej przez firmę Rolls-Royce SMR odbędzie się 08 marca 2023 roku podczas spotkania Centralnego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich.

W Polsce istnieją już programy rozwoju SMR. W zeszłym tygodniu PKN Orlen poinformował, że przygotowuje się do ogłoszenia lokalizacji do 79 GE Hitachi Nuclear Energy BWRX-300 SMR. EDF w zeszłym miesiącu podpisał umowę z Respect Energy na rozwój projektów energetyki jądrowej w oparciu o technologię Nuward SMR. W lipcu 2022 r. producent miedzi i srebra KGHM Polska Miedź złożył wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę projektu SMR NuScale. KGHM i Orlen deklarują uruchomienie pierwszych elektrowni SMR przed 2030 r.

Atom
Amerykanie wyliczają korzyści z budowy drugiej elektrowni atomowej w Polsce
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Atom
Biały Dom ostrzega Rosję. Niebezpieczna gra atomem w Zaporożu
Atom
Eksplozje w Zaporożu: MAEA potwierdza trafienia w elektrownię atomową
Atom
Korozja w reaktorach. EDF ma technologię wyjścia
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Atom
Powstanie Centrum Szkoleniowe Czystych Technologii Energetycznych w tym atomu USA