Reklama

Słowacja zwiększa potencjał elektrowni jądrowej. Polska może skorzystać

Słowacy oddali do użytku już trzeci blok w elektrowni jądrowej Mochovce. Pozwoli to na energetyczną samowystarczalność naszego południowego sąsiada już w tym roku. To także dobra informacja dla Polski, która coraz częściej zmaga się z problemem bilansowania systemu energetycznego.

Publikacja: 05.02.2023 11:16

Słowacja zwiększa potencjał elektrowni jądrowej. Polska może skorzystać

Foto: Adobe Stock

Operator słowackiej elektrowni, Slovenské elektrárne, poinformował, że po udanych testach rozruchowych i uruchomieniu turbin w ostatni styczniowy weekend, nowy blok nr. 3 w elektrowni jądrowej Mochovce został na początku lutego po raz pierwszy podłączony do sieci z 20 proc. mocą maksymalną. Ta wynosi 471 MW.

Branislav Strýček, prezes i dyrektor generalny słowackiej firmy, przypomniał, że Slovenské elektrárne zobowiązało się do dostarczania taniej energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w cenie 61,2077 euro za megawatogodzinę. „To stanowi bezprecedensowo niską cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w UE” – mówi Strýček. Zakończono również testy samego generatora, transformatora blokowego oraz linii 400 kV łączącej elektrownię z systemem elektroenergetycznym. „Kolejnym etapem procesu uruchamiania będzie testowanie bloku na poziomach od 35 proc. do 100 proc., a ostatnim etapem ma być pomyślne zakończenie 144-godzinnej pracy próbnej z pełną mocą 471 MWe” – czytamy w komunikacie słowackiego operatora.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Atom
Francuzi skoncentrują się na własnym atomie. A co z Polską?
Atom
Tak Rosatom buduje Turcji elektrownię jądrową. Zastraszanie, groźby, brak wypłat
Atom
Czy projekt polskiej elektrowni jądrowej jest zgodny z prawem UE? Bruksela oceni
Atom
Słowacja porzuca rosyjski atom. Już wie, skąd weźmie uran
Atom
Badania lokalizacyjne za drugą elektrownią jądrową mogą potrwać 4 lata
Reklama
Reklama