Słowacja zwiększa potencjał elektrowni jądrowej. Polska może skorzystać

Słowacy oddali do użytku już trzeci blok w elektrowni jądrowej Mochovce. Pozwoli to na energetyczną samowystarczalność naszego południowego sąsiada już w tym roku. To także dobra informacja dla Polski, która coraz częściej zmaga się z problemem bilansowania systemu energetycznego.

Publikacja: 05.02.2023 11:16

Słowacja zwiększa potencjał elektrowni jądrowej. Polska może skorzystać

Foto: Adobe Stock

Operator słowackiej elektrowni, Slovenské elektrárne, poinformował, że po udanych testach rozruchowych i uruchomieniu turbin w ostatni styczniowy weekend, nowy blok nr. 3 w elektrowni jądrowej Mochovce został na początku lutego po raz pierwszy podłączony do sieci z 20 proc. mocą maksymalną. Ta wynosi 471 MW.

Branislav Strýček, prezes i dyrektor generalny słowackiej firmy, przypomniał, że Slovenské elektrárne zobowiązało się do dostarczania taniej energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w cenie 61,2077 euro za megawatogodzinę. „To stanowi bezprecedensowo niską cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w UE” – mówi Strýček. Zakończono również testy samego generatora, transformatora blokowego oraz linii 400 kV łączącej elektrownię z systemem elektroenergetycznym. „Kolejnym etapem procesu uruchamiania będzie testowanie bloku na poziomach od 35 proc. do 100 proc., a ostatnim etapem ma być pomyślne zakończenie 144-godzinnej pracy próbnej z pełną mocą 471 MWe” – czytamy w komunikacie słowackiego operatora.

Czytaj więcej

Atom w Polsce. PGE i rząd zaczynają rozmowy z Koreańczykami o pieniądzach

Budowa pierwszych dwóch bloków WWER o mocy 471 MWe w czteroblokowej elektrowni Mochovce rozpoczęła się w 1982 r. Prace na blokach 3 i 4 rozpoczęto w 1986 r., ale utknęły w martwym punkcie w 1992 r. Pierwsze dwa reaktory zostały ukończone i oddane do eksploatacji w 1998 i 1999 r., Budowa kolejnych dwóch rozpoczęła się dziesięć lat później. Blok 4 ma być gotowy dwa lata po oddaniu do użytku bloku nr. 3. Każdy z bloków będzie w stanie zaspokoić 13 proc. zapotrzebowania Słowacji na energię elektryczną, pracując na pełnych obrotach.

Ostateczny projekt obejmuje wiele ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa i ochrony, w tym zwiększoną ochronę przed uderzeniem samolotu i środki zarządzania kryzysowego w oparciu o wnioski z wypadku w Fukushimie, które zostały uwzględnione podczas projektu. Słowacki Urząd Dozoru Jądrowego wydał w sierpniu ostateczne zezwolenie na oddanie do eksploatacji bloku nr 3 elektrowni jądrowej Mochovce. Żywotność nowego bloku jest wstępnie planowana na 60 lat.

Nowa jednostka do produkcji energii elektrycznej u naszego południowego sąsiada to dobra informacja także dla polskiego systemu energetycznego. Większy potencjał do produkcji energii elektrycznej powiększa elastyczność regionalnego systemu energetycznego. Dla przykładu 24 listopada ub. roku w ramach międzyoperatorskiej wymiany międzysystemowej ze Słowacji zaimportowaliśmy 1,6 GWh. Dwa dni później importowaliśmy kolejne 400 MWh. Słowacja była w ub. roku jednym z kluczowych rynków, który pomagał Polsce przy bilansowaniu rynku energii, kiedy brakowało rezerwy mocy do produkcji energii. Nowy reaktor jądrowy na Słowacji zwiększa więc możliwości importu energii przez Polskę w sytuacji awaryjnej w ram.

Atom
Korupcja toczy Ukrainę. Zatrzymany łapówkarz we władzach Energoatomu
Atom
Atom w Koninie w 2036 roku? „W tym projekcie nie chodzi o atom”
Atom
Atomowe roszady w rządzie. Nowy szef departamentu to realista w sprawie SMR
Atom
Microsoft wskrzesza elektrownię jądrową Three Mile Island. Szuka czystej energii dla AI
Atom
„Grobowiec” dla zużytego paliwa jądrowego powstanie w Finlandii