Koreańczycy badają Pątnów pod przyszły atom

Południowokoreański koncern KHNP rozpoczął badania terenu w wielkopolskim Pątnowie pod pierwszą elektrownię jądrową realizowaną jako projekt biznesowy, a drugą w ogóle. Podpisano także listy o współpracy z kolejnymi firmami w Polsce.

Publikacja: 14.11.2022 10:39

Koreańczycy badają Pątnów pod przyszły atom

Foto: materiały prasowe

9 listopada Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) rozpoczęło badanie terenu pod budowę elektrowni jądrowej w Pątnowie. Zespół badawczy KHNP, składający się z przedstawicieli firm zaangażowanych w projekt, w tym KEPCO E&C, odwiedził potencjalną lokalizację elektrowni jądrowej w Pątnowie. Delegacja KHNP spotkała się również z przedstawicielami ZE PAK, w tym z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, przewodniczącym rady nadzorczej spółki.

Czytaj więcej

Stańczuk, Kuraszkiewicz: Atomowe panaceum zacznie działać za dekadę

Spotkanie zrealizowano we współpracy z Korea Nuclear Association (KNA), Polską Izbą Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOŚ), KEPCO E&C, KEPCO Nuclear Fuel, KEPCO KPS, Doosan Enerbility, Daewoo E&C. Firmy wchodzące w skład Team Korea (KEPCO E&C, KEPCO KPS, KEPCO NF, Doosan Enerbility i Daewoo E&C) zaprezentowały osiągnięcia koreańskiej technologii jądrowej i możliwości reaktora APR1400, który został zaproponowany Polsce w ramach programu energetyki jądrowej. Częścią wydarzenia były także branżowe spotkania B2B pomiędzy firmami zainteresowanymi udziałem w projekcie, w trakcie których przedstawiciele przedsiębiorstw z Korei i Polski omówili potencjalne obszary współpracy i mieli okazję do zacieśnienia relacji.

Podczas sympozjum Team Korea podpisał memoranda z 13 polskimi firmami, w tym z Zarmen, APS Energia, Energomontaż, Ecol i Transition Technologies, dotyczące współpracy w zakresie dostaw materiałów, obsługi i eksploatacji technologii. Zadeklarowano również dalsze zacieśnianie współpracy między firmami w ramach polskiego projektu jądrowego. Tego samego dnia Yoh-Shik Nam, wiceprezes wykonawczy KHNP departamentu rozwoju międzynarodowego biznesu elektrowni jądrowych, spotkał się z wicepremierem i ministrem Aktywów Państwowym Jackiem Sasinem oraz ambasadorem Korei w Polsce Limem Hoonminem i omówił dalsze plany współpracy, takie jak opracowanie studium wykonalności projektu, wykonanie analizy środowiskowej oraz dalsze możliwości współpracy z ZE PAK.

Czytaj więcej

Jak znaleźć sto miliardów złotych na polski atom

„Zawierając list intencyjny z PGE i ZE PAK dotyczący realizacji polskiego projektu jądrowego, zobowiązaliśmy się do realizacji naszych działań na możliwie jak najwyższym poziomie – przede wszystkim w aspektach bezpieczeństwa, dostarczanej technologii, kosztów czy terminowej realizacji projektu. W realizacji tych celów wspierać nas będzie doświadczony Team Korea” - wyjaśnia prezes KHNP Joo-ho Whang.

31 października Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz porozumienia o współpracy pomiędzy ministerstwami. Jednocześnie prezesi trzech spółek z obu krajów, polskiej prywatnej grupy energetycznej ZE PAK, Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) oraz koreańskiej KHNP podpisali list intencyjny, którego głównym celem jest opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w oparciu o technologię APR1400. Strony zamierzają przygotować wstępny plan budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie do końca 2022 r.

Czytaj więcej

Sasin: Weryfikacja atomu z Korei nastąpi do końca tego roku
Atom
Atom zamiast gazu w Europie. Jest polska propozycja dla Unii
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Atom
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK-u i przejąć całą atomową spółkę PGE PAK
Atom
Rząd przeznaczy 60 mld zł na elektrownię jądrową. Teraz czas na Brukselę
Atom
Rząd zajmie się wsparciem finansowym budowy elektrowni jądrowej
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Atom
Czesi inwestują w atom. Połowa prądu bez szkodliwych emisji
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku