Polska rozmawia z sąsiadami o budowie atomu na Pomorzu

Spółka odpowiedzialna za budowę atomu w Polsce, Polskie Elektrownie Jądrowe, rozpoczyna transgraniczną ocenę oddziaływania projektu elektrowni jądrowych w Polsce na środowisko. Konsultacje międzynarodowe z naszymi sąsiadami potrwają kilka miesięcy. Dokumentacja jest przygotowana w językach angielskim, niemieckim i litewskim.

Publikacja: 11.10.2022 12:22

Polska rozmawia z sąsiadami o budowie atomu na Pomorzu

Foto: Adobe Stock

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) przekazał dokumentację państwom biorącym udział w transgranicznej ocenie oddziaływania inwestycji budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu na środowisko, podały Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). - Postępowanie transgraniczne to bardzo ważny element procedury oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Przekazanie dokumentacji państwom biorącym udział w tym postępowaniu to kolejny w ostatnich miesiącach dowód na to, że materializują się efekty działań, które zakładaliśmy na ten rok. Prowadzony przez nas proces inwestycyjny stopniowo nabiera więc coraz większego rozpędu - mówi Joanna Szostek, odpowiedzialna za komunikację i relacje z otoczeniem PEJ.

Dokumentacja została przygotowana zgodnie z postanowieniem GDOŚ z 2015 roku, które określało konieczność przeprowadzenia postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko. Składa się na nią zarówno liczące 1 200 stron opracowanie, przygotowane w językach angielskim, niemieckim i litewskim, umożliwiające innym krajom ocenę możliwego transgranicznego oddziaływania na środowisko, jak i sam raport środowiskowy przygotowany w języku polskim.

Czytaj więcej

Rząd zamrozi ceny prądu dla małych firm i gospodarstw domowych. Poznaliśmy ceny

Dokumentacja zawiera informacje i dane wymagane przez obowiązujące prawo, w tym m.in. bilateralne umowy zawarte przez polski rząd oraz przez tzw. konwencję z Espoo dotyczącą przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym. - W kolejnych miesiącach spodziewane jest uzyskanie kompletu uwag ze stron krajów narażonych - informuje PEJ.

Krajowa część procedury środowiskowej także podążać ma swoim rytmem. „Zgodnie z regulującą ją ustawą Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska 25 lipca przekazał raport środowiskowy do zaopiniowania przez odpowiednie organy, tj. Urząd Morski w Gdyni, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Jest to konsekwencja podjęcia przez GDOŚ zawieszonego postępowania ws. wydania decyzji środowiskowej, co miało miejsce 6 czerwca br.” - czytamy dalej w komunikacie.

Polskie Elektrownie Jądrowe to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe.

Atom
Rząd przeznaczy 60 mld zł na elektrownię jądrową. Teraz czas na Brukselę
Atom
Rząd zajmie się wsparciem finansowym budowy elektrowni jądrowej
Atom
Czesi inwestują w atom. Połowa prądu bez szkodliwych emisji
Atom
Andrzej Jarczyk prezes TUW PZU: Jesteśmy gotowi uczestniczyć w ubezpieczeniu polskiej elektrowni jądrowej
Atom
Francuzi oddają pierwszy reaktor jądrowy od ćwierć wieku. Jest opóźniony i droższy