To jeden z punktów ujętych w ofercie koreańskiej, przedłożonej polskiemu rządowi w kwietniu tego roku, a dotyczącej wybudowania elektrowni jądrowej w Polsce. Koreańczycy są jednak w stanie zaoferować więcej.
Paliwo jądrowe z Polski?
Szczegóły zdradził wiceprezes Kepco NF Suh Jung Min. – Z tego co wiemy, w ofercie przedłożonej polskiemu rządowi, zaaferowano dostawy paliwa jądrowego. Jeśli jednak polski rząd wyrazi zgodę, to wówczas jesteśmy gotowi do przetransferowania technologii produkcji paliwa jądrowego do Polski – powiedział Koreańczyk.
Dodał, że obecnie paliwo produkowane jest w dwóch zakładach w Korei, a trzecia fabryka powinna być gotowa w 2023 r. Koszt tej ostatniej wynosić ma ok. 300 mln dol. – Paliwo do reaktora APR 1400 dostarczamy poza Koreą także do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednak planujemy, aby nasze paliwo zasilało także elektrownie jądrowe w Czechach i w Polsce, pod warunkiem jednak, że firmy koreańskie wygrają przetargi na budowę elektrowni jądrowej – powiedział. Na to jednak – przynajmniej w Polsce – się nie zanosi. Gotowy i analizowany już przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) raport środowiskowy wspomina o amerykańskiej technologii AP 1000, jako przykładowej. Zmiana reaktora na inny niż w raporcie może oznaczać zmianę parametrów i w najgorszym razie zmiany w dokumencie przedłożonym GDOŚ, choć sami Koreańczycy są przekonani, że nie przełoży się to na żadne opóźnienia. – Technologia wpisana w raporcie to przykład. Niezależnie od tego mamy zdolności techniczne i czasowe, aby dotrzymać wszystkich terminów – mówi wiceprezes koreańskiego KHNP Nam Yoh-Shik.
Czytaj więcej
Koreańczycy nie wykluczają inwestycji w Polsce oraz uczestnictwa w realizacji projektu jądrowego. Chwalą się , że znaczna część projektów elektrowni jądrowych obecnie realizowanych na świecie, opierała się na krytycznych instalacjach, które powstały w Korei Południowej. Tak też może być w przypadku budowy elektrowni jądrowej w Polsce, niezależnie od tego kto będzie realizował kontrakt na taki obiekt.
Koreańskie paliwo do amerykański reaktorów w Polsce możliwe, ale problematyczne
Wracając do paliwa, Koreańczycy są także technologicznie gotowi dostarczać paliwo do elektorowi chińskich i amerykańskich, ale starszego typu. Pytani przez dziennikarzy, czy byliby gotowi dostarczyć paliwo także do reaktorów AP 1000, przedstawiciele koreańskiej firmy przypominają, że to nowy typ reaktora, który wymaga badań i testów pod względem opracowania indywidulanego paliwa. – To może potrwać nawet 5 lat, ale technicznie jest to możliwe – mówi przedstawiciel koreańskiego koncernu.