Reklama
Rozwiń

KGHM dopina atomowe porozumienie z USA

Polski gigant miedziowy podpisał umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. To kolejna już umowa na budowę małego atomu z USA. W grudniu takie porozumienie zawarły Orlen i Synthos. Pierwsze małe reaktory jądrowe dla przemysłu mają pojawić się w 2029 r.

Publikacja: 14.02.2022 18:09

KGHM dopina atomowe porozumienie z USA

Foto: Adobe Stock

W ramach zawartej umowy, KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku. – To pozwoli uniknąć Polsce nawet 8 mln ton emisji CO2 rocznie – podkreśla koncern, co oznacza, że głównym celem tej inwestycji jest redukcja emisji CO2. Spółka zakłada, że do końca 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania KGHM na energię elektryczną ma pochodzić ze źródeł własnych oraz OZE. Źródłami własnymi mają być małe reaktory modułowe o mocy 77 MW każdy. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Projekt jest modułowy, a to oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia. Mowa o czterech do dwunastu reaktorów. Ich koszt jest szacowany wstępnie na ok. 4 mld dol.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Atom
Badania lokalizacyjne za drugą elektrownią jądrową mogą potrwać 4 lata
Atom
Rosatom może wrócić na Węgry. Victor Orbán wdzięczny Trumpowi
Atom
Marek Woszczyk nowym prezesem atomowej spółki. Cel to zgoda na pomoc publiczną
Atom
Jest nowy plan rozwoju atomu w Polsce. Trafił do konsultacji
Atom
Nowy zarząd atomowej spółki możliwy w tym tygodniu