Aktualizacja: 22.01.2025 01:22 Publikacja: 09.10.2024 04:25
Trybunał Arbitrażowy zdecydował, że Polska musi zapłacić ponad miliard złotych odszkodowania
Foto: Bloomberg
Australijski inwestor GreenX Metals Limited poinformowała o korzystnym dla siebie rozstrzygnięciu arbitrażu międzynarodowego w zakresie roszczeń przeciwko Polsce, kierowanych na podstawie polsko-australijskiej umowy w sprawie wzajemnego popierania i ochrony inwestycji (BIT) oraz traktatu Karty energetycznej. Łączna kwota odszkodowania, jaką podaje firma, to nawet 1,3 mld zł. Polska strona twierdzi jednak, że to 1,1 mld zł. Skarb Państwa analizuje obecnie ten wyrok. Decyzja arbitrażu będzie miał także wpływ na państwowe kopalnie Bogdankę i Jastrzębską Spółką Węglową.
Eksport rosyjskiego węgla jest najmniejszy od 6 lat. To zasługa sankcji Zachodu i problemów rosyjskich kolei. W tym roku rosyjskie kopalnie oligarchów jeszcze zmniejszą wydobycie.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Związki zawodowe chcą odrzucenia wniosku koncesyjnego firmie SCIGC na poszukiwanie złóż węgla koksującego potrzebnego do produkcji stali i przyznania jej Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zagraniczna spółka SCIGC powiązana z niemieckim kapitałem, złożyła jednak wniosek jako pierwsza jeszcze w 2022 r. JSW o tę koncesję jeszcze - mimo zapowiedzi - się nie starała.
W kopalni Bogdanka ruszył protest głodowy Jarosława Niemca, przewodniczącego związku zawodowego Przeróbka przy kopalni LW Bogdanka. Protest dotyczy niejasnej przyszłości tej kopalni. Nowej strategii – mimo zapowiedzi – jeszcze nie opublikowano.
W Olsztynie ruszyła spalarnia odpadów produkująca ciepło i energię dla miasta. Oddana do użytku instalacja powstała w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Miasta dotychczas rzadko z niej korzystały.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Ostatnie obniżenie ratingu PGE przez Fitch Rating dopełnia niejasny obraz przyszłości spółki. Wszystko przez brak wydzielenia węgla.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Europejscy giganci wiatrowi zanotowali gigantyczne spadki na giełdzie po tym jak Donald Trump objął fotel prezydenta USA. Pierwszego dnia urzędowania zawiesił on dzierżawę obszarów morskich pod nowe morskie farmy wiatrowe w USA.
By miasta mogły efektywnie tworzyć klastry i spółdzielnie energetyczne potrzebne są zmiany w prawie. Powinny skupić się na tym, by różne ustawy tworzyły spójny system. Teraz tak nie jest.
Europejska Partia Ludowa, największa partia w Parlamencie Europejskim, do której należą m.in. KO i PSL, zaapelowała o powrót do polityki klimatycznej UE sprzed 2019 r. Oznaczałoby to odejście od przyspieszenia tej polityki, ale nie od niej samej.
Jesteśmy gotowi, żeby wrócić na Stały Komitet Rady Ministrów z ustawą wiatrakową - ogłosiła we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Projekt zakłada m.in. ustanowienie minimalnej odległości lokowania farm wiatrowych do 500 m od najbliższych zabudowań. Obecnie to 700 m.
Prezydent-elekt Donald Trump podpisze dekret ogłaszający krajowy stan zagrożenia energetycznego mający na celu zwiększenie wydobycia ropy i gazu w USA oraz obniżenie kosztów dla amerykańskich konsumentów – informuje agencję Reutersa jeden z urzędników nowej administracji w Białym Domu.
Węglokoks rozpoczął oficjalnie wytop stali w piecu łukowym Huty Częstochowa W następnym tygodniu powinna ruszyć walcownia. Wkrótce przetarg na majątek huty.
Prokuratura Generalna Rosji pozwała prywatnych właścicieli terminalu naftowego w Petersburgu. To największy terminal naftowy Rosji nad Bałtykiem. Pozew jest tajny więc nie wiadomo, o co właściciele są oskarżeni. Wyrok jest z góry przesądzony.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas