Aktualizacja: 19.02.2025 21:08 Publikacja: 25.04.2024 18:54
Zbigniew Stopa
Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski Bartłomiej Żurawski
Zbigniew Stopa już był prezesem LW Bogdanka w latach 2012-2016. Przypomnijmy, że 12 kwietnia nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki podjęło uchwałę o odwołaniu rady nadzorczej. Jednocześnie akcjonariusze spółki powołali nowyc skład rady nadzorczej, w osobach Bartosza Krysta, Szymona Jankowski (ponownie powołany), Sławomir Krenczyk, Magdalena Makieła, Daniel Frąca, Paweł Cygan.
Wówczas rada nadzorcza Lubelskiego Węgla „Bogdanka” podjęła uchwały o odwołaniu Kasjana Wyligały z funkcji prezesa zarządu oraz jego zastępcy Dariusza Dumkiewicza, a wiceprezesa ds. handlu i inwestycji. Decyzja weszła w życie z dniem 15 kwietnia. Z kolei Adam Partyka 30 kwietnia straci stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. pracowniczych i społecznych. Przyczyny odwołania nie zostały podane.
W ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły blisko 44 mln ton węgla kamiennego. To aż o 4,3 mln ton mniej niż w 2023 r. Jeśli spadek wydobycia utrzymałby się w takim tempie, to za 10-11 lat polskie kopalnie przestaną być potrzebne. Realnie jednak elektrownie na węgiel nadal mogą przydać się jako rezerwa mocy do produkcji prądu.
Rozmowy dotyczące przyszłości Bogdanki nabierają tempa. Za kilka tygodni, a więc w marcu, ma pojawić się długo wyczekiwana strategia spółki.
Spółki węglowe Polska Grupa Górnicza, Południowy Koncern Węglowy oraz Węglokoks Kraj proponują zmiany w projekcie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. W projekcie propozycji zmian znalazły się m.in. wyższe odprawy dla górników, którzy zdecydują się na ich częściową wypłatę w ratach. Spółki proponują nawet 280 tys. zł odprawy dla górników.
Polskimi złożami węgla koksującego, ale i co ciekawe energetycznego interesują się zagraniczni inwestorzy. Przykładem jest Silesian Coal International Group of Companies (SCIGC) z kapitałem amerykańskim, szwajcarskim i niemieckim. O możliwościach, ale i kosztach budowy nowych kopalń w Polsce mówi nam dr Krzysztof Wilgus, prezes SCIGC.
Spółka SCIGC nie kończy walki o złoże węgla koksującego. Po fiasku współpracy z SRK ma nowy plan i ofertę dla JSW.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Rozmowy dotyczące przyszłości Bogdanki nabierają tempa. Za kilka tygodni, a więc w marcu, ma pojawić się długo wyczekiwana strategia spółki.
Liberalizacja dotycząca zmiany odległości wiatraka od zabudowań na pewno coś zmieni. Największym problemem jednak jest nadal brak miejsca w sieci elektroenergetycznej na przyłączenie instalacji – mówi Grzegorz Kinelski, prezes Enei.
W kopalni Bogdanka ruszył protest głodowy Jarosława Niemca, przewodniczącego związku zawodowego Przeróbka przy kopalni LW Bogdanka. Protest dotyczy niejasnej przyszłości tej kopalni. Nowej strategii – mimo zapowiedzi – jeszcze nie opublikowano.
Górnictwo tnie koszty i szuka winnego trudnej sytuacji. Podejrzenia padają na PGG, które korzysta z rządowych subwencji. Najefektywniejsza kopalnia w Polsce, lubelska Bogdanka, nie narzeka: wydobycie jest nadal rentowne, choć mogłaby kopać więcej.
Pracownicy kopalni Bogdanka oraz elektrowni z Grupy Enea protestowali we wtorek przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie. Chcieli od ministerstwa uzyskać informacje o ich przyszłości w kontekście niejasnych informacji rządu w kwestii wydzielenia elektrowni węglowych z grup energetycznych. Kierownictwo MAP przyjęło od delegacji protestujących listę żądań.
Lubelski Węgiel Bogdanka podjął decyzję o dokonaniu odpisu aktualizującego bilansową wartość aktywów w wysokości 1,174 mld zł, podała spółka w raporcie giełdowym. Spółka zapowiada także aktualizację strategii do końca tego roku.
Od ponad roku regiony węglowe z powodzeniem korzystają z unijnych funduszy na rozwój po węglu. Dlaczego polski rząd chce je pozostawić bez pieniędzy po 2027 roku? – pyta ekspertka.
Agenci CBA wkroczyli w piątek do siedziby spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, gdzie zabezpieczyli dokumentację. Działania funkcjonariuszy mają dotyczyć m. in. byłego prezesa Bogdanki oraz żony Bartłomieja Bałabana, członka zarządu województwa lubelskiego z ramienia Suwerennej Polski – donosi nieoficjalne źródło Onetu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas