Zapasy węgla znów w górę. Podobnie jak cena węgla dla ciepłowni

Ponownie rosną zapasy węgla kamiennego przed kolejną zimą. Drgnęła wreszcie także sprzedaż surowca. Miesiąc do miesiąca ceny węgla dla ciepłowni ponownie rosną, a dla energetyki spadają.

Publikacja: 03.10.2023 08:59

Ponownie rosną zapasy węgla kamiennego przed kolejną zimą

Ponownie rosną zapasy węgla kamiennego przed kolejną zimą

Foto: Port Gdańsk

Wydobycie węgla kamiennego w sierpniu tego roku wzrosło wobec lipca z blisko 3,6 mln ton, do ok. 3,85 mln ton. Wzrosła także sprzedaż surowca wraz z początkiem przygotowań do kolejnej zimy. Urosła ona z 3,3 mln ton do 3,56 mln ton. Mimo to zapasy węgla przy kopalniach stale rosną i w sierpniu było to 3,8 mln ton, zaś w lipcu było to niecałe 3,55 mln ton.

Czytaj więcej

Zapasy węgla w Polsce są najwyższe od dwóch lat

Dużej dynamice poddane są także ceny surowca. W sierpniu br. krajowy węgiel dostarczany z kopalń do energetyki potaniał wobec lipca o 3,2 proc., a węgiel dla ciepłownictwa zdrożał o 6,5 proc. - wynika z indeksów cenowych Agencji Rozwoju Przemysłu, która publikuje dane pokazujące poziom krajowych cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa. Rok do roku węgiel dla energetyki był o 9,6 proc. droższy, a węgiel dla ciepłownictwa tańszy o 38,2 proc.

Z danych ARP wynika, że tegoroczny sierpień przyniósł wzrost cen węgla na świecie - w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) wzrosły one w odniesieniu do lipca br. o 10,6 proc., były jednak o 66,4 proc. niższe niż przed rokiem.

W przeliczeniu na warunki portów ARA, wartość polskich indeksów wyniosła w sierpniu br. 203,92 dol. za tonę węgla dla energetyki oraz 206,91 dol. za tonę węgla dla ciepłownictwa.

Czytaj więcej

Za dużo węgla. Górnicy chcą pilnie rozmawiać z Morawieckim. Grożą protestami

Krajowe ceny jednak z opóźnieniem reagują na światowe wyceny i póki co ceny węgla w Polsce są nadal wysokie. Jak podała ARP, wartość indeksu węgla dla energetyki wyniosła w sierpniu br. 703,15 za tonę (w ujęciu jakościowym 33,19 zł za gigadżul wytworzonej z węgla energii) wobec 726,66 za tonę w lipcu br. (w ujęciu jakościowym 33,55 zł za gigadżul). W porównaniu z sierpniem 2022 r. wartość indeksu była jednak wyższa o 9,6 proc.

Indeks węgla dla ciepłownictwa osiągnął w sierpniu br. wartość 827,66 zł za tonę (w ujęciu jakościowym 33,68 zł za gigadżul) wobec 777,45 zł za tonę w lipcu (w ujęciu jakościowym 33,15 zł za gigadżul). Patrząc jednak rok do roku, jest to 38,2 proc. mniej niż w sierpniu 2022 r.

.

Węgiel
Porządki kadrowe w Bogdance. Nowa rada nadzorcza odwołała zarząd
Węgiel
Pożary dławią wydobycie JSW. Spółka podała dane produkcyjne
Węgiel
Minister przemysłu Marzena Czarnecka o planie rządu na górnictwo
Węgiel
Do węglowej spółki PGE wraca jej dawny prezes
Węgiel
Państwowe spółki z zakazem importu węgla. Normy zapasów przekraczają 200 proc.