Jak wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), monitorującej rynek węgla, w maju br. krajowe wydobycie węgla kamiennego wyniosło blisko 3,9 mln ton wobec prawie 4,5 mln ton w maju 2022 r., a wielkość sprzedaży przekroczyła 3,3 mln ton, przy niespełna 4,5 mln ton rok wcześniej. Spadek miesięcznej sprzedaży rok do roku sięgnął prawie 1,2 mln ton.
Majowy poziom sprzedaży był na historycznie najniższym poziomie. Nawet w czasie pandemii, w maju 2020 r. sprzedaż węgla była na poziomie powyżej 3,4 mln ton. Wydobycie węgla wzrosło zaś o prawie 350 tys. ton, z ponad 3,5 mln ton w kwietniu do niespełna 3,9 mln ton w maju br.
Czytaj więcej
Największa spółka górnicza w kraju miała w 2022 r. ponad 2,5 mld zł zysku netto. Z rocznego sprawozdania finansowego PGG za 2022 r. wynika, że raptownie rosły wydatki na... wynagrodzenia.
Mniejsza sprzedaż od poziomu miesięcznego wydobycia poskutkowała zwiększeniem poziomu zapasów na zwałach - z 1,9 mln ton w końcu kwietnia do prawie 2,5 mln ton w końcu maja. Przed rokiem stan zapasów wynosił niespełna 1,3 mln ton.
Jak wynika z danych ARP, w końcu maja kopalnie zatrudniały ponad 75,5 tys. pracowników - kilkadziesiąt osób więcej niż na początku tego roku i ponad 800 osób więcej niż w końcu maja zeszłego roku.