Zamiast węgla czarne kamienie. Oszustwa kwitną

Braki węgla, zbliżająca się zima i potrzeba zdobycia opału to przepis na świetną okazję dla oszustów. I kłopoty dla potrzebujących.

Publikacja: 22.09.2022 13:56

Zamiast węgla czarne kamienie. Oszustwa kwitną

Foto: Adobe Stock

Kryzys na rynku węgla to idealna okazja dla oszustów żerujących na tym, że Polacy potrzebują opału na zimę, a w składach węgla jest problem z dostępnością paliwa. Z całego kraju pojawia się coraz więcej doniesień o oszustwach – od prostych, polegających na wyłudzaniu pieniędzy, aż po bardziej wyrafinowane.

Czytaj więcej

Pierwsze samorządy otrzymają środki na dodatki węglowe

Mieszkanka Zawiercia zakupiła węgiel od przygodnego internetowego sprzedawcy ze świetną ofertą. Wszystko wyglądało dobrze – towar dostarczono i wyładowano, ale na szczęście nie zdążyła wrzucić „węgla” do pieca przed deszczem. Opad deszczu ujawnił bowiem, jak donosi serwis Polsat News, że rzekomy węgiel to nic innego, jak pomalowane na czarno kamienie. Gdyby kamienie trafiły do pieca, mogłyby go uszkodzić. Sprawą oszustwa zajmuje się już policja.

Jednak większość oszustw, przed którymi ostrzegają już komendy policji w całym kraju, jest o wiele prostsza i ma jeden cel – wyciągnąć ze zdesperowanych ludzi pieniądze. Oszuści podszywają się pod działających na rynku sprzedawców opału czasem tworząc nawet całe fałszywe strony internetowe, ale głównie przesyłając linki do prostej jednorazowej strony z ofertą. Internetowe okazje okazują się ułudą natychmiast po tym, jak oszuści dostaną przelew od ofiary.

Częstym schematem tego oszustwa jest oferta z zaliczką. Firma obiecuje dostarczyć węgiel po okazyjnej cenie po wpłacie mniejszej lub większej zaliczki, a reszta zapłaty ma być uiszczona przy odbiorze. Jak łatwo się domyślić, węgiel nie dociera do klienta, a pieniądze, strona oszustów i ich numery telefonów znikają. Oszuści stosują też metodę bez zaliczki, znikając natychmiast po zapłacie, czasem próbując sprawić wrażenie, że powody zawłaszczenia pieniędzy są obiektywnie uzasadnione.

Czytaj więcej

Budżet na dodatki węglowe się skończył, a chętnych przybywa

Legnicka policja podała przykład mieszkańca Prochowic, który stracił 1348 złotych wpłacając pieniądze firmie, która następnego dnia anulowała zamówienie po czym umieściła informację o tym, że „została zmuszona do wstrzymania działalności”.

Kupując węgiel poza sprawdzonymi firmami (a nawet tu trzeba dokładnie sprawdzać adres strony internetowej) warto uważać. Komenda Miejska Policji w Legnicy zamieściła wręcz kompletny poradnik jak unikać oszustw, w którym doradza, by korzystać ze sprawdzonych portali sprzedażowych, nie wierzyć w super oferty i przede wszystkim dokładnie wszystko sprawdzać. Policjanci doradzają też ignorowanie ofert przesyłanych wiadomościami tekstowymi i zawierającymi linki.

Uważać jednak należy także na nowo poznanych ludzi. Również w ten sposób oszuści próbują docierać do ofiar, jedna z mieszkanek Tarnowskich Gór dała się nabrać nowemu znajomemu z internetu.

Czytaj więcej

Anna Moskwa: Nie obiecywaliśmy, że krajowego węgla wystarczy dla wszystkich
Węgiel
Ogromny nadmiar węgla w Europie. Potaniał o 80 proc.
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Węgiel
Bogdanka pokazuje wyniki
Węgiel
Premier poprosił, PGE kupiła, a pieniędzy brak
Węgiel
Kompromis metanowy uratuje polskie kopalnie? Trzy pytania do Adama Jarubasa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Węgiel
Mniej węgla niż przed rokiem od polskich kopalń
Węgiel
Bruksela ugina się ws. polskiego górnictwa? Nie do końca