Górnicy chcą rozmawiać z rządem. Związkowcy weszli do siedziby Polskiej Grupy Górniczej

Kilkudziesięciu związkowców z Polskiej Grupy Górniczej rozpoczęło okupację siedziby spółki. Domagają się rozmów z rządem o sytuacji w branży i renegocjacji umowy społecznej dotyczącej likwidacji kopalń.

Publikacja: 11.07.2022 09:26

Siedziba Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach

Siedziba Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach

Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Związkowcy zapowiadają protest do skutku – informuje Radio Zet. Na razie czekają na rozmowy w sali konferencyjnej.

- Niech nam ktoś wytłumaczy, dlaczego mamy być kotwicą inflacyjną – powiedział „Dziennikowi Zachodniemu” Artur Braszkiewicz, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność".

Szef Górniczej Solidarności Bogusław Hutek wyjaśnił, że do okupacji doszło, ponieważ na apele i listy związkowców nie odpowiedział wicepremier Jacek Sasi. Zapowiedział też, że jeśli teraz nie będzie reakcji, dojdzie do eskalacji protestu.

- Związkowcy z WZZ "Sierpień 80" chcą rozwiązań, które obniżą cenę węgla dla odbiorców indywidualnych, wyeliminują pośredników i zwiększą jego dostępność - - powiedział Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

- Polski rząd zapomniał o górnictwie, energetyce, społeczeństwie. Pogubili się. Jeżeli nie idzie się dobrowolnie z nimi spotkać, to będziemy wymuszać te spotkania - zapowiedział w rozmowie z Polsat News Rafał Jedwabny z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80".

Górnicy uważają, że zawarta z nimi umowa społeczna dotycząca likwidacji branży jest nieprzestrzegana, brakuje inwestycji. Domagają się też rozmów dotyczących wzrostu płac w związku z inflacją a także o zwiększeniu wydobycia węgla oraz o jego cenach, zwłaszcza dla biznesu.

Związkowcy chcą też rozmów o zwiększeniu zatrudnienia, ponieważ obecnie, przy malejącym zatrudnieniu w kopalniach i konieczności zwiększania wydobycia, górnicy muszą pracować w soboty i w niedziele.

Uczestnicy akcji reprezentują 13 największych działających w PGG central związkowych.

Czytaj więcej

Związki zawodowe w PGG chcą podwyżek
Węgiel
Rząd dosypie do górniczych odejść. Wcześniejszego zamykania kopalń nie będzie
Węgiel
Rosja zamyka okupowane kopalnie Ukrainy. Nie dają zarobić reżimowi
Węgiel
Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja
Węgiel
Rosyjskie górnictwo upadnie. Wojna zabiera pieniądze na ratowanie sektora
Węgiel
Węgiel z Dębieńska w rękach premiera Tuska
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku