Zatrzymanie z powodu pandemii koronawirusa normalnego cyklu wydobywczego w dwunastu kopalniach węgla kamiennego to kolejny cios dla dostawców maszyn i usług górniczych. Już wcześniej sytuacja firm pracujących dla kopalń była nie do pozazdroszczenia. Najpierw pogrążona w kłopotach finansowych Polska Grupa Górnicza zawiesiła wykonywanie niektórych umów. Następnie z powodu dużej liczby zarażeń koronawirusem wśród górników niektóre kopalnie musiały mocno ograniczyć produkcję. Teraz polski rząd zadecydował o wstrzymaniu prac w dwunastu kopalniach. Skala problemu jest ogromna, bo – jak szacuje branża – w sektorze zaplecza górniczego zatrudnionych jest łącznie ok. 400 tys. osób. Część firm już rozpoczęła zwolnienia pracowników.
Adobe Stock
Branża okołogórnicza już na początku maja alarmowała, że potrzebuje wsparcia, by ochronić miejsca pracy na Śląsku. Napisała w tym celu list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego, pod którym podpisało się siedem firm, w tym największy krajowy producent maszyn górniczych Famur, a także m.in. Górnicza Izba Przemysłowo – Handlowa. Wspólnie domagali się gwarancji, że państwowe spółki węglowe będą wywiązywać się z wcześniej zawartych umów.
W tym tygodniu Famur wystosował kolejny list, tym razem do samego prezydenta Andrzeja Dudy. – Sytuacja spółek węglowych oraz podmiotów okołogórniczych immanentnie związanych z krajową branżą wydobywczą, pogarsza się z tygodnia na tydzień, potęgując ryzyko zaburzenia bezpieczeństwa oraz stabilności całego łańcucha dostaw, a co najistotniejsze, powoduje, że kolejne miejsca pracy na Śląsku zagrożone są likwidacją – napisał Mirosław Bendzera, prezes Famuru, apelując o utworzenie zespołu kryzysowego, który zbudowałby dla branży plan na wyjście z kryzysu.
Adobe Stock