Taką deklarację złożył prezydent Węgier Janos Ader na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow, który w poniedziałek rozpoczął się w Glasgow.

"Węgry, które są odpowiedzialne za zaledwie 0,13 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych, zobowiązały się do następujących zobowiązań. Do 2050 r. osiągniemy neutralność węglową. Do 2030 r. całkowicie wycofamy elektrownie węglowe, ale chcemy ten cel osiągnąć wcześniej - do 2026 roku ”- powiedział Ader.

Poinformował też, że od 2030 roku Węgry będą wykorzystywać w komunikacji miejskiej wyłącznie autobusy elektryczne. Do tego czasu flota autobusów będzie stopniowo wymieniana. Węgry zamierzają również uruchomić zakrojony na szeroką skalę program sadzenia lasów.

W poniedziałek w Glasgow w Szkocji rozpoczął się szczyt w ramach 26 sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP26), organizowany przez Wielką Brytanię we współpracy z Włochami.

Szczyt potrwa do 12 listopada. W sesji biorą udział przedstawiciele około 200 krajów, w tym światowi przywódcy, eksperci i aktywiści. Podczas szczytu planowane jest przyjęcie szeregu dokumentów dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności węglowej.