Załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej dostanie gwarancje zatrudnienia na kolejne 10 lat. Tak zdecydował we wtorek zarząd spółki, pod kierownictwem nowej prezes Barbary Piontek. Decyzja zapadła zaledwie dwa dni po zawiązaniu przez organizacje związkowe komitetu protestacyjno – strajkowego. To wydłużenie uprawnień, które pracownicy JSW otrzymali w 2011 r., przy okazji debiutu spółki na warszawskiej giełdzie.
Zdaniem zarządu JSW zawarcie nowego porozumienia ze związkami nie będzie wywierać skutków finansowych dla spółki. – Zarząd spółki nie rozważał jakichkolwiek zmian lub redukcji w zatrudnianiu, a mając na uwadze dodatkowo trudności z pozyskaniem wysoko wykwalifikowanych pracowników, zawarcie porozumienia powinno mieć pozytywny wpływ na stabilizację zatrudnienia w JSW. Ewentualne oszczędności, związane z sytuacją finansową spółki będą poszukiwane przez zarząd w obszarach nie dotyczących sfery zatrudniania – zapewnił zarząd w komunikacie. Zaznaczył też, że będzie dążył do odbudowania funduszu stabilizacyjnego, który zabezpieczy spółkę finansowo na kolejne lata. Dzięki środkom zgromadzonym w funduszu, JSW udało się przetrwać trudny miniony rok, naznaczony pandemią koronawirusa i niskimi cenami węgla koksowego.
Deklaracja przedłużenia gwarancji nie oznacza końca wojny między nową prezes a związkami zawodowymi. Z nieoficjalnych informacji wynika, że walka o gwarancje była tylko pretekstem dla zakładowej „Solidarności”, a istotą sporu są personalne zmiany w spółce zainicjowane przez Piontek, na które związkowcy się nie zgadzają. Nie wiadomo ponadto, czy związkowcy zgodzą się na treść umowy społecznej, zaproponowanej przez zarząd. Umowa, zawierająca zapisy o wydłużeniu gwarancji zatrudnienia, zostanie dopiero przedstawiona związkowcom. W praktyce może dojść do spięć przy okazji omawiania szczegółów tego dokumentu.

JSW zatrudnia 22 tys. osób, a cała grupa – ponad 30 tys. pracowników
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.