Nowy zarząd JSW szybko uległ związkowcom

Miners converse as they work an underground coal seam in the Piniowek coal mine, operated by Jastrzebska Spolka Weglowa SA (JSW), in Pawlowice, Poland, on Wednesday, Feb. 24. 2016. JSW is the largest coking coal producer in Poland and Europe. Photographer: Bartek Sadowski/Bloomberg

Załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej dostanie gwarancje zatrudnienia na kolejne 10 lat. Tak zdecydował we wtorek zarząd spółki, pod kierownictwem nowej prezes Barbary Piontek. Decyzja zapadła zaledwie dwa dni po zawiązaniu przez organizacje związkowe komitetu protestacyjno – strajkowego. To wydłużenie uprawnień, które pracownicy JSW otrzymali w 2011 r., przy okazji debiutu spółki na warszawskiej giełdzie.

Zdaniem zarządu JSW zawarcie nowego porozumienia ze związkami nie będzie wywierać skutków finansowych dla spółki. – Zarząd spółki nie rozważał jakichkolwiek zmian lub redukcji w zatrudnianiu, a mając na uwadze dodatkowo trudności z pozyskaniem wysoko wykwalifikowanych pracowników, zawarcie porozumienia powinno mieć pozytywny wpływ na stabilizację zatrudnienia w JSW. Ewentualne oszczędności, związane z sytuacją finansową spółki będą poszukiwane przez zarząd w obszarach nie dotyczących sfery zatrudniania – zapewnił zarząd w komunikacie. Zaznaczył też, że będzie dążył do odbudowania funduszu stabilizacyjnego, który zabezpieczy spółkę finansowo na kolejne lata. Dzięki środkom zgromadzonym w funduszu, JSW udało się przetrwać trudny miniony rok, naznaczony pandemią koronawirusa i niskimi cenami węgla koksowego.

Deklaracja przedłużenia gwarancji nie oznacza końca wojny między nową prezes a związkami zawodowymi. Z nieoficjalnych informacji wynika, że walka o gwarancje była tylko pretekstem dla zakładowej „Solidarności”, a istotą sporu są personalne zmiany w spółce zainicjowane przez Piontek, na które związkowcy się nie zgadzają. Nie wiadomo ponadto, czy związkowcy zgodzą się na treść umowy społecznej, zaproponowanej przez zarząd. Umowa, zawierająca zapisy o wydłużeniu gwarancji zatrudnienia, zostanie dopiero przedstawiona związkowcom. W praktyce może dojść do spięć przy okazji omawiania szczegółów tego dokumentu.

Barbara Piontek, prezes JSW

JSW zatrudnia 22 tys. osób, a cała grupa – ponad 30 tys. pracowników

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szwecja: kraj niezależny od ropy

Wykorzystywana w Szwecji energia pochodzi głównie ze źródeł niekonwencjonalnych. A jeszcze 45 lat temu ...

Azerski gaz wchodzi do gry

Gaz z Azerbejdżanu zmieni energetyczną mapę Europy. Azerowie mają w zapasie 2,6 bln m3 ...

Jedna z najbogatszych branż żąda wsparcia

Polscy energetycy ostrzegają: bez zachęt finansowych ze strony państwa nie będziemy mieli czym zastąpić ...

Zatrzymać Nord Stream 2

Przeciwnicy nowego gazociągu dla Gazpromu próbują go blokować różnymi sposobami. Ostateczną decyzję podejmą rządy ...

Czeska spółka córka Orlenu wstrzymała produkcję paliw

Czeski Unipetrol, który w 63 proc. należy do PKN Orlen, wstrzymał w niedzielę całkowicie ...

Orlen inwestuje w magazyny ropy

Koncern kontynuuje strategię, której realizacja ma przyczynić się do zwiększenia jego możliwości gromadzenia zapasów ...