Niemal wszystkie duże prywatne banki zapowiedziały istotne ograniczenie lub nawet wycofanie się z finansowania nowych projektów wydobycia węgla lub energetyki opartej na tym surowcu.
Teraz powoli i nieśmiało dołączają do nich banki kontrolowane przez państwo.
PKO BP przyjął politykę zakładającą stopniowe ograniczanie finansowania sektora wysokoemisyjnego. Wiceprezes Jakub Papierski mówił „Parkietowi”, że struktura finansowania branży węglowej będzie się zmieniać, a udział banków zacznie maleć. – PKO BP nie może odstawać od tych trendów i musi stosować podobną politykę – zaznaczył.
CZYTAJ TAKŻE: Polityczne pożegnanie z węglem
Pekao nie deklaruje jednoznacznie, że nie będzie już finansował kopalń czy „brudnej” energetyki, ale zaznacza, że do finansowania inwestycji opartych na energetyce węglowej podchodzi selektywnie i restrykcyjnie, biorąc pod uwagę wpływ na środowisko. W Aliorze wydobycie węgla brunatnego i kamiennego jest wykluczone z kredytowania ze względu na ryzyko branżowe. Ale nie oznacza to zupełnego odejścia od węgla, bo finansowanie projektów energetycznych opartych na tym surowcu bank rozpatruje indywidualnie. To, podobnie jak w Pekao, daje mu sporą swobodę podejmowania decyzji.
Sprawa dotyczy też ubezpieczycieli. Wielu z nich już odstąpiło od ubezpieczania projektów związanych z węglem. Nie zrobił tego jednak PZU, lider polskiego sektora ubezpieczeniowego także w tej branży. Zaznacza, że nie dyskryminuje żadnych grup klientów i zapewnia ochronę ubezpieczeniową co do zasady wszystkim sektorom gospodarki.

Fundacja Rozwój Tak – Odkrywki Nie przepytuje banki i ubezpieczycieli z ich polityki klimatycznej. – Zamierzamy korzystać z całego wachlarza działań, które mają doprowadzić do jak najszybszej zmiany ich polityki, która nadal często zakłada wsparcie węglowej energetyki i górnictwa – mówi Jakub Gogolewski z RT-ON.
Jednym z celów fundacji jest ogłoszenie przez banki jeszcze w tym roku, a najpóźniej do czasu walnych zgromadzeń w przyszłym, polityki klimatycznej, która zagwarantuje zgodność działań banków z celami porozumienia paryskiego. Do tego dochodzi wprowadzenie w życie tej polityki: przedstawienie, jak zamierzają redukować ekspozycję na sektory oparte na paliwach kopalnych do 2050 r., zaczynając od zaprzestania wszelkich relacji finansowych z firmami, które nie mają strategii zgodnej z celami porozumienia paryskiego.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.