Ropa będzie po 100 dolarów, ale…

Bloomberg

Bank of America jako pierwszy prognozuje wzrost ceny czarnego złota do magicznej granicy 100 dolarów za baryłkę w przyszłym roku. I tłumaczy dlaczego.

Bank of America Merrill Lynch (BofAML) wyjaśnia, że zmiana balansu między popytem a podażą na rynku ropy może w ciągu 1,5 roku spowodować deficyt surowca, a co za tym idzie duży wzrost cen aż do przekroczenia 100 dolarów za baryłkę.

Analitycy banku oceniają, że deficyt w tym roku wynieść może 630 tys. baryłek na dobę (bd) i 300 tys bd w 2019 r. Skąd deficyt? Przede wszystkim przez zapaść gospodarczą Wenezueli, porozumienie OPEC+ o ograniczeniu wydobycia. A także z powodu ryzyka spadku eksportu przez Iran, wywołanego zapowiedzią nowych sankcji USA. Chociaż w wypadku Iranu udział w rynku ropy wynosi jedynie 4 proc. i zdaniem specjalistów, to za mało, by w zauważalny sposób naruszyć równowagę podaży i popytu.

Dlatego BofAML prognozuje w II kw 2019 r cenę 90 dolarów za baryłkę z ryzykiem podniesienia jej do 100 dolarów. Bloomberg podkreśla, że amerykański bank inwestycyjny jest pierwszym, który zapowiedział powrót ceny ropy na poziom stu dolarów. Według BofAML średnia cena ropy marki Brent w tym roku wyniesie 70 db (wobec 64 db przewidywanych wcześniej).

Także agencja Fitch jest zdania, że decyzja Trumpa wobec Iranu przyczyni się do deficytu na rynku ropy. Cena utrzyma się na poziomie 70 db, ale potem spadnie do 60-50 db w miarę jak rosnąć będzie produkcja ze złóż łupkowych w USA.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zmiany na rynku gazu

Kwestie związane z bezpieczeństwem gazowym Polski i Europy będą jednym z ważnych tematów tegorocznej ...

PFR dofinansuje budowę bloku w Jaworznie. Co z atomem?

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) podpisał z Tauronem umowę, na mocy której zainwestuje do 880 ...

Szacunki wyników Enei i Bogdanki

Po trzech kwartałach wynik EBITDA grupy Enea zwiększył się o 6,6 proc., do prawie ...

Irak zalewa USA swoją ropą

Mimo destabilizacji na Bliskim Wschodzie i sukcesów Państwa Islamskiego, Stany Zjednoczone importują coraz więcej ...

Uran z morza – niewyczerpalne źródło energii

Oceany zawierają ponad 4 miliardy ton uranu. To dość, by zaspokoić potrzeby energetyczne świata. ...

Młodzi piszą do Trzaskowskiego: kryzys jest ignorowany

Szanowny Panie Prezydencie! Piszemy do Pana, ponieważ obecnie podnoszona przez nas kwestia kryzysu klimatycznego ...