Ropa będzie po 100 dolarów, ale…

Bloomberg

Bank of America jako pierwszy prognozuje wzrost ceny czarnego złota do magicznej granicy 100 dolarów za baryłkę w przyszłym roku. I tłumaczy dlaczego.

Bank of America Merrill Lynch (BofAML) wyjaśnia, że zmiana balansu między popytem a podażą na rynku ropy może w ciągu 1,5 roku spowodować deficyt surowca, a co za tym idzie duży wzrost cen aż do przekroczenia 100 dolarów za baryłkę.

Analitycy banku oceniają, że deficyt w tym roku wynieść może 630 tys. baryłek na dobę (bd) i 300 tys bd w 2019 r. Skąd deficyt? Przede wszystkim przez zapaść gospodarczą Wenezueli, porozumienie OPEC+ o ograniczeniu wydobycia. A także z powodu ryzyka spadku eksportu przez Iran, wywołanego zapowiedzią nowych sankcji USA. Chociaż w wypadku Iranu udział w rynku ropy wynosi jedynie 4 proc. i zdaniem specjalistów, to za mało, by w zauważalny sposób naruszyć równowagę podaży i popytu.

Dlatego BofAML prognozuje w II kw 2019 r cenę 90 dolarów za baryłkę z ryzykiem podniesienia jej do 100 dolarów. Bloomberg podkreśla, że amerykański bank inwestycyjny jest pierwszym, który zapowiedział powrót ceny ropy na poziom stu dolarów. Według BofAML średnia cena ropy marki Brent w tym roku wyniesie 70 db (wobec 64 db przewidywanych wcześniej).

Także agencja Fitch jest zdania, że decyzja Trumpa wobec Iranu przyczyni się do deficytu na rynku ropy. Cena utrzyma się na poziomie 70 db, ale potem spadnie do 60-50 db w miarę jak rosnąć będzie produkcja ze złóż łupkowych w USA.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazociąg Baltic Pipe będzie na czas

Terminal LNG w Świnoujściu ma najwyższy poziom wykorzystania mocy w Europie – mówi Tomasz Stępień, prezes ...

PGNiG chce wytwarzać wodór

Koncern zamierza zostać jednym z liderów rozwoju technologii wodorowych w naszym kraju. Surowiec planuje ...

Wysyp postępowań URE

Regulator zbada tysiące firm, które nie ograniczyły poboru prądu podczas kryzysu energetycznego przed rokiem. ...

Pięciu stanie do walki o polski atom

Do końca roku PGE EJ 1 planuje ogłosić postępowanie zintegrowane, które ma wyłonić m.in. ...

Akcjonariusze Energi i Enei bez nagrody

Zarządy dwóch energetycznych spółek podjęły decyzję o niewypłacaniu dywidendy akcjonariuszom. Energa przeznaczy cały ubiegłoroczny ...

„Deepwater Horizon” kosztował BP 62 mld

Katastrofa na platformie wiertniczej „Deepwater Horizon” kosztowała koncern BP 62 mld dolarów. Jednak zdaniem ...