Ropa gwałtownie tanieje. Rynek patrzy na USA i Izrael

Od rana gwałtownie tanieje ropa europejskiej marki Brent. Do południa surowiec potaniał o 2,57 proc., do 86,56 dolara za baryłkę. To reakcja rynku na rosnące zapasy ropy w USA i ryzyko spadku popytu w obliczu wysokich stóp procentowych w Ameryce. Ceny spadają także, bo nie ma eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Sytuacja w tym regionie będzie w najbliższych dniach kluczowa dla rynku czarnego złota.

Publikacja: 18.04.2024 13:41

Od rana gwałtownie tanieje ropa europejskiej marki Brent

Od rana gwałtownie tanieje ropa europejskiej marki Brent

Foto: Bloomberg

Cena czerwcowych kontraktów terminowych na ropę Brent na londyńskiej giełdzie ICE Futures spadła do 86,56 dolarów za baryłkę. Za amerykański surowiec marki WTI z dostawą w maju na nowojorskiej giełdzie Mercantile Exchange zapłacić trzeba 82,06 dolarów za baryłkę.

Rosną zapasy ropy w USA

Presja na notowania wynika z informacji o znaczącym wzroście federalnych rezerw ropy w USA. Według amerykańskiej rządowej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) rezerwy federalne ropy zwiększyły się w zeszłym tygodniu o 2,7 mln baryłek, do 460 mln, co stanowi najwyższy poziom rezerw od czerwca 2023 r., informuje agencja Bloomberg.

Czytaj więcej

Dobre wieści z rynku gazu: potrzebujemy go coraz mniej

Ropa tanieje także w obliczu braku eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. - Wcześniej rynek uwzględniał w cenach ryzyko zaostrzenia sytuacji. Jednak obecnie notowania ropy Brent wróciły do ​​poziomu sprzed izraelskiego ataku na irański konsulat w Damaszku 1 kwietnia - mówi Vandana Hari, założycielka firmy analitycznej Vanda Insights zajmującej się analizą rynku ropy naftowej, cytowana przez gazetę RBK.

Menedżer spółki zarządzającej „Pierwaja” Maksim Fedosow, wśród potencjalnych czynników wpływających na cenę ropy, wymienił także możliwy spadek popytu, na tle utrzymującej się wysokiej stopy procentowej w Stanach Zjednoczonych, a także zmieniających się perspektyw jej redukcji.

- Jesteśmy ostrożni, jeśli chodzi o perspektywy cen ropy naftowej na obecnym poziomie. Wiele będzie zależeć od tego, jak rygorystycznie członkowie OPEC+ wdrożą cięcia w wydobyciu w drugim kwartale 2024 roku – oceniają analitycy kanału „Moje inwestycje”.

Czytaj więcej

Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela

Kluczowy Bliski Wschód

Według analityków Citi obecne ceny ropy nie uwzględniają potencjalnej kontynuacji bezpośredniego konfliktu między Iranem a Izraelem. W podstawowym scenariuszu Citi założono także, że napięcia na Bliskim Wschodzie utrzymają się na niezwykle wysokim poziomie, co będzie wspierać ceny surowców.

Bank of America dostrzegł możliwość ponownego wzrostu cen ropy w przypadku poważnej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Jeśli między Izraelem a Iranem wybuchnie wielomiesięczna wojna, doprowadzi to do zakłóceń w dostawach irańskiej ropy. W takim przypadku ceny mogłyby wzrosnąć o 30–40 dolarów za baryłkę. W tym scenariuszu w drugim kwartale 2024 roku cena baryłki ropy Brent mogłaby osiągnąć 130 dolarów za baryłkę, a cena WTI mogłaby wzrosnąć do 123 dolarów za baryłkę.

Według prognoz banku, w przypadku wojny, produkcja w Iranie mogłaby zostać zmniejszona o 1,5 mln baryłek dziennie. Następnie kraje OPEC+ prawdopodobnie zaczną dostarczać na rynek więcej ropy, ale będzie to prowadzić do zmniejszenia wolnych mocy produkcyjnych sojuszu. W efekcie w 2025 r. cena ropy Brent wyniesie 100 dolarów za baryłkę, a cena WTI – 93 dolarów za baryłkę – ocenia Bank of America.

Francuski Societe Generale uważa, że ​​ryzyko geopolityczne prawdopodobnie stanie się integralną częścią rynku ropy w dającej się przewidzieć przyszłości. „W dalszym ciągu postrzegamy możliwość bezpośredniej akcji wojskowej między USA a Iranem jako potencjalne ryzyko, jej prawdopodobieństwo wzrosło z 5 proc. do 15 proc” - pisze bank w analizie.

Woda zalewa odwierty ropy w Kazachstanie

Praca 634 odwiertów wydobywczych ropy naftowej w Kazachstanie została zatrzymana z powodu zagrożenia powodziowego. Łączne straty w wydobyciu kazachskiej ropy naftowej wyniosły już 16 tys. ton i rosną – podaje służba prasowa ministerstwa energii Kazachstanu. Trwają prace związane z wypompowaniem wody z już zalanych odwiertów, a także uszczelniane są stanowiska wydobywcze i budowane fortyfikacje przeciwpowodziowe. 

Ropa
Tłok w naftoporcie Rosji nad Pacyfikiem: tankowce nie wypływają przez sankcje
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Ropa
Amerykański koncern pokochał Rosję. Twierdzi, że nie łamie sankcji
Ropa
Kreml przejmuje największy terminal naftowy Rosji. Wypróbowana metoda
Ropa
Joe Biden nałożył sankcje na rosyjskie tankowce, których jeszcze nie ma
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Ropa
Sytuacja w rosyjskiej Arktyce: Gazprom i Łukoil pod ścianą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego