Dania staje w poprzek Nord Stream 2

Bloomberg

Kopenhaga przyjęła ustawę, która pozwała zablokować rozbudowę gazociągu północnego.

„Dziś (czwartek) duński parlament jednogłośnie przyjął ustawę, który daje możliwość brania pod uwagę spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i obronności w decyzjach – dać czy nie dać zgodę Dani na położenie kabli energetycznych i rurociągów na terytorialnych wodach Danii” – napisał Berlingske Tidende cytowany przez agencję Prime.

Dotąd przy rozpatrywaniu takich wniosków odmowa była możliwa jedynie w wypadku negatywnego wpływu na środowisko lub zagrożenia bezpieczeństwa.

Rosjanie musieli liczyć się z taką decyzją Duńczyków, bo już wcześniej Sergiej Sierdiuow dyrektor techniczny Nord Stream 2 AG zapowiedział, że firma (zarejestrowana w Szwajcarii, należy do Gazpromu) przygotowała alternatywny wariant przebiegi trasy dwóch nowych nitek gazociągu na dnie Bałtyku. Ma on ominąć duńskie wody, z czym wiąże się wydłużenie trasy i wyższe koszty.

Dziś szacunkowy koszt inwestycji to 9,5 mld euro. Połowę miały sfinansować w formie kredytów dla Gazpromu zachodnie firmy – austriacki OMV, francuski Engie, Shell i niemieckie Wintershall oraz Uniper – po 950 mln euro każda. Wobec groźby nowych amerykańskich sankcji, które objęłyby także zachodnich parterów Rosjan, w wypadku zaangażowania finansowego w projekt, Gazprom będzie ją prawdopodobnie musiał sfinansować samodzielnie.

Mogą Ci się również spodobać

Najwięksi odbiorcy prądu liczą na dopłaty

Branże energochłonne chcą rekompensat chroniących przed utratą konkurencyjności. Główny pomysł to uszczuplenie wpływów do ...

Uran z morza – niewyczerpalne źródło energii

Oceany zawierają ponad 4 miliardy ton uranu. To dość, by zaspokoić potrzeby energetyczne świata. ...

OPEC robi swoje, a Rosja nie

W styczniu kartel eksporterów ropy zmniejszył wydobycie o 1 mln baryłek dziennie do 32,06 ...

PERN poprawia wyniki

Operator polskiego i niemieckiego odcinka ropociągu „Przyjaźń” wypracował w pierwszym półroczu aż 163 mln ...

Lech Kaczyński patronem gazoportu

Terminal LNG w Świnoujściu otrzymał dziś, w dniu urodzin Lecha Kaczyńskiego, imię tragicznie zmarłego ...

Amerykanie wyrzucają kupców ropy z Iranu

Z powodu amerykańskich sankcji 23 kraje zrezygnowały z zakupów irańskiej ropy. Teheran stracił na ...