Nord Stream skończył pięć lat

Bloomberg

W tym roku gazociąg północny będzie wykorzystany w 90 procentach. Trzy lata temu było to 65 procent.

„Pięć lat temu w październiku 2012 r. zaczęła się eksploatacja dwóch nitek gazociągu Nord Stream – pewnej, nowoczesnej i efektywnej trasy dostaw 55 mld m3 rosyjskiego gazu ziemnego do odbiorców europejskich. (…) W 2017 r. oczekujemy blisko 90 proc. wykorzystania mocy przesyłowych” – głosi komunikat Nord Stream AG, cytowany przez agencję Prime.

Spółka, na której czele stoi była agent enerdowskiej bezpieki Stasi – Matthias Warnig świętuje pięciolecie rosyjsko-niemieckiego gazociągu. Od 8.10 2012 r. do 7.10.2017 r. leżącą na dnie Bałtyku rurą popłynęło do Niemiec łącznie 182,1 mld m3 rosyjskiego surowca. Jak podaje spółka w 2014 r wykorzystane zostało 65 proc. mocy przesyłowych, rok później – 71 proc. a w minionym roku – 80 proc..Wtedy najwięcej gazu Zachód zassał w chłodne tygodnie przełomu stycznia i lutego 2017 r.

Jak podkreśla operator gazociągu „bez jakichkolwiek problemów i elastycznie Nord Stream realizował do sezonu o podwyższonym zapotrzebowaniu ze strony odbiorców europejskich”.

Przypomnijmy, że Nord Stream jest wspólnym projektem Gazpromu, który ma w spółce 51 proc. oraz niemieckich BASF/Wintershall i E.ON – p? 15,5 proc., holenderskiego Gasunie i francuskiego Engie (d. GDF Suez)— po 9 proc..Całość kosztowała ok. 10 mld euro.

Całkowita moc przesyłowa Nord Steram pozwala zaopatrzyć w błękitne paliwo 26 milionów gospodarstw domowych na zachodzie Europy.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa oddaje zyski po długiej serii wzrostów, OPEC zwiększył wydobycie w VI

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają ok. 0,5 proc., po ...

Ukraina pozywa Unię za OPAL

Naftogaz złożył do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu pozew przeciwko Komisji Europejskiej. Ukraińcy zarzucają Brukseli ...

Ukraina: Kto rozbierze czarnobylski sarkofag?

Rozpoczyna się rozbiórka starego sarkofagu, który przez trzy dekady izolował zniszczony wybuchem czwarty reaktor ...

PGE nie podniesie cen klientom EDF

Spółka PGE, która w piątek zawarła warunkową umowę na zakup od francuskiego EDF ośmiu ...

Niemiecki i brytyjski prąd coraz bardziej zielony

Imponujące osiągnięcie Niemiec w zielonej energetyce. Po raz pierwszy w historia źródła odnawialne dały ...

Unimot stworzy sieć stacji paliw

Spółka uzyskała prawo do stosowania międzynarodowej marki Avia. Dzięki niej chce zbudować w Polsce ...