Nord Stream skończył pięć lat

Bloomberg

W tym roku gazociąg północny będzie wykorzystany w 90 procentach. Trzy lata temu było to 65 procent.

„Pięć lat temu w październiku 2012 r. zaczęła się eksploatacja dwóch nitek gazociągu Nord Stream – pewnej, nowoczesnej i efektywnej trasy dostaw 55 mld m3 rosyjskiego gazu ziemnego do odbiorców europejskich. (…) W 2017 r. oczekujemy blisko 90 proc. wykorzystania mocy przesyłowych” – głosi komunikat Nord Stream AG, cytowany przez agencję Prime.

Spółka, na której czele stoi była agent enerdowskiej bezpieki Stasi – Matthias Warnig świętuje pięciolecie rosyjsko-niemieckiego gazociągu. Od 8.10 2012 r. do 7.10.2017 r. leżącą na dnie Bałtyku rurą popłynęło do Niemiec łącznie 182,1 mld m3 rosyjskiego surowca. Jak podaje spółka w 2014 r wykorzystane zostało 65 proc. mocy przesyłowych, rok później – 71 proc. a w minionym roku – 80 proc..Wtedy najwięcej gazu Zachód zassał w chłodne tygodnie przełomu stycznia i lutego 2017 r.

Jak podkreśla operator gazociągu „bez jakichkolwiek problemów i elastycznie Nord Stream realizował do sezonu o podwyższonym zapotrzebowaniu ze strony odbiorców europejskich”.

Przypomnijmy, że Nord Stream jest wspólnym projektem Gazpromu, który ma w spółce 51 proc. oraz niemieckich BASF/Wintershall i E.ON – p? 15,5 proc., holenderskiego Gasunie i francuskiego Engie (d. GDF Suez)— po 9 proc..Całość kosztowała ok. 10 mld euro.

Całkowita moc przesyłowa Nord Steram pozwala zaopatrzyć w błękitne paliwo 26 milionów gospodarstw domowych na zachodzie Europy.

Mogą Ci się również spodobać

PGE zapłaci ponad 100 mln zł podatku za podniesienie kapitału

Jeden z mniejszościowych akcjonariuszy Polskiej Grupy Energetycznej wniósł pozew do sądu okręgowego w Warszawie. ...

Polak na czele ukraińskich magistrali

Rada nadzorcza Naftogazu jednogłośnie postawiła Pawła Stańczaka na czele krajowego operatora gazowego. Polak pokieruje ...

Odzysk energii cieplnej na terminalu LNG w Świnoujściu

Terminal LNG po rozbudowaniu będzie w stanie odbierać rocznie do 7,5 mld m3 skroplonego ...

Wielkie łączenie grup energetycznych

Mogą powstać dwie spółki zamiast czterech. Rząd jest pod presją fatalnej sytuacji w górnictwie. – ...

Ukraina: ciepło drożeje o 90 procent

Po radykalnej podwyżce ceny gazu, teraz kolejny szok dla nieprzyzwyczajających do oszczędzania energii, ukraińskich ...

Ceny prądu i paliw szybko spadają

Energia dla konsumentów jest dziś najtańsza od 2010 r. Jest nadzieja na więcej, bo ...