PGNiG i Orlen wiercą w Wielkopolsce

Bloomberg

W Winnej Górze zostanie wykonany odwiert, który ma przyczynić się do udokumentowania złoża gazu ziemnego. Spółki nie podają jakie mogą być jego zasoby.

PGNiG i FX Energy, firma zależna od PKN Orlen, wykonają odwiert poszukiwawczy o nazwie Miłosław-5K/H zlokalizowany w Winnej Górze w woj. wielkopolskim na obszarze koncesji Kórnik-Środa nr 32/96/p. Prowadzone prace są realizowane w ramach tzw. porozumienia operatorskiego. PGNiG posiada w nim 51 proc udziałów, a FX Energy 49 proc.

Celem wykonywanego odwiertu jest udokumentowanie złoża gazu ziemnego w rejonie miejscowości Winna Góra i Miłosław. PGNiG podaje, że badania sejsmiczne wskazały na tym terenie potencjał w zakresie występowania złóż błękitnego paliwa. Potwierdził to również wykonany w ubiegłym roku odwiert Miłosaw-4K.

Miłosław 5K/H będzie tzw. odwiertem kierunkowym, umożliwiającym zbadanie większej powierzchni potencjalnego złoża niż ma to miejsce w przypadku odwiertów pionowych. PGNiG podaje, że z realizowanego odwiertu możliwe jest również wykonanie odcinka horyzontalnego o długości 400-500 m w celu zintensyfikowania wydobycia gazu. Planowana całkowita długość odwiertu to 4,1 km. Prace wiertnicze realizuje Exalo Driling, firma zależna od PGNiG.

Obecnie PGNiG i PKN Orlen na obszarze Wielkopolski prowadzą wspólne prace w ramach dwóch projektów określanych jako Sieraków i Płotki. Pierwszy z nich dotyczy prowadzenia działalności poszukiwawczej na koncesjach Międzychód – Gorzów Wielkopolski oraz Wronki. Obecnie trwają tam prace przygotowawcze zmierzające do zagospodarowania udokumentowanych złóż. Natomiast w ramach projektu Płotki prowadzone są poszukiwania na obszarze czterech koncesji: Jarocin-Grabina, Pyzdry, Śrem-Jarocin oraz Kórnik-Środa.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG więcej zarobiło

Koncern w 2016 r. osiągnął 2,35 mld zł zysku netto, czyli o 10,2 proc. ...

Zmiany w RN Enei

Czwartkowe Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Enei podjęło uchwały w sprawie zamian w radzie nadzorczej spółki. ...

Nowe taryfy na gaz w PGNiG

W tym roku gospodarstwa domowe zapłacą więcej za gaz, rozumiany jako towar. Stawki za ...

Serinus wznawia wydobycie w Tunezji

Strajk okupacyjny na obszarze koncesji Chouech Es Saida został zakończony, co pozwoliło na wznowienie ...

Estoński prąd ze śmieci

Produkcja energii z odpadów to kolejna dziedzina, w której Estonia stawia na nowatorskie rozwiązania. ...

Orlen prowadzi due diligence w Lotosie

Płocki koncern przystąpił do szczegółowego badania gdańskiego koncernu. Część naszych informatorów przekonuje, że to ...