PGNiG powoła towarzystwo ubezpieczeniowe

Bloomberg

Gazowniczy koncern uzyskał zgodę KNF na utworzenie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Nową działalnością zajmie się firma zależna Polski Gaz TUW.

Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu zgodę na utworzenie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Nową działalnością zajmie się firma zależna Polski Gaz TUW, która będzie ubezpieczała majątek grupy kapitałowej PGNiG. Docelowo przejmie cały portfel dotychczasowych ubezpieczeń koncernu.

– Portfel ubezpieczeń warty ponad 70 mln zł i niska szkodowość w grupie kapitałowej PGNiG – to główne powody, dla których podjęliśmy decyzje o utworzeniu własnego towarzystwa. Kapitał pozostanie w spółce, a dodatkowo zaoszczędzimy od 20 do 25 procent marży, którą pobierają ubezpieczyciele – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Dodaje, że nowy obszar kompetencji poprawi wyniki całej grupy.

Prezesem Polskiego Gazu TUW został Zygmunt Kostkiewicz, jeden z założycieli pierwszego TUW po 1989 r., były prezes PZU i KUKE.

– Zalety TUW to przede wszystkim niższe składki, zwrot części sumy z nich w przypadku niskiej szkodowości, zwolnienie umów zawieranych z TUW przez jego członków z rygorów prawa zamówień publicznych – twierdzi Kostkiewicz.

Jednym z powodów, dla których PGNiG zdecydowało się na powołanie własnego towarzystwa ubezpieczeniowego jest specyfika ubezpieczeń w branży wydobywczej. W ocenie spółki to bardzo wąska i specjalistyczna dziedzina. Z tego powodu doświadczenie w tym obszarze ubezpieczeń będzie budowane wewnątrz PGNiG.

Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych to zakład ubezpieczeń, który ubezpiecza swoich członków na zasadzie wzajemności. Członkami Polskiego Gazu TUW zostaną wszystkie podmioty z grupy kapitałowej PGNiG.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spada zużycie gazu na Ukrainie

Wymuszone przez Zachód reforma rynku gazu na Ukrainie – przede wszystkim podwyżki cen, dają ...

PGE: Spadek wolumenu produkcji cen energii w I kwartale

Polska Grupa Energetyczna przekazała szacunkowe dane operacyjne i sprzedażowe za okres styczeń – marzec ...

OPEC+ czeka na „czarne łabędzie”

Sygnatariusze porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy zdecydowali dziś w Baku o odłożeniu w czasie ...

Przepis na apokalipsę

W piątkowym wydaniu, 5 kwietnia 2019 r., „Rzeczypospolitej” ukazał się artykuł „Dlaczego mamy umierać ...

Amerykanie nie zatrzymają Nord Stream-2

Biały Dom przyznał, że jak dotąd nie udało się stronie amerykańskiej przekonać Unii, a ...

Ropa Wenezueli w rękach Rosjan

Pogrążona w głębokim kryzysie Wenezuela nie ma dość pieniędzy, by pompować swoją ropę, choć ...