PGNiG powoła towarzystwo ubezpieczeniowe

Bloomberg

Gazowniczy koncern uzyskał zgodę KNF na utworzenie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Nową działalnością zajmie się firma zależna Polski Gaz TUW.

Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu zgodę na utworzenie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Nową działalnością zajmie się firma zależna Polski Gaz TUW, która będzie ubezpieczała majątek grupy kapitałowej PGNiG. Docelowo przejmie cały portfel dotychczasowych ubezpieczeń koncernu.

– Portfel ubezpieczeń warty ponad 70 mln zł i niska szkodowość w grupie kapitałowej PGNiG – to główne powody, dla których podjęliśmy decyzje o utworzeniu własnego towarzystwa. Kapitał pozostanie w spółce, a dodatkowo zaoszczędzimy od 20 do 25 procent marży, którą pobierają ubezpieczyciele – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Dodaje, że nowy obszar kompetencji poprawi wyniki całej grupy.

Prezesem Polskiego Gazu TUW został Zygmunt Kostkiewicz, jeden z założycieli pierwszego TUW po 1989 r., były prezes PZU i KUKE.

– Zalety TUW to przede wszystkim niższe składki, zwrot części sumy z nich w przypadku niskiej szkodowości, zwolnienie umów zawieranych z TUW przez jego członków z rygorów prawa zamówień publicznych – twierdzi Kostkiewicz.

Jednym z powodów, dla których PGNiG zdecydowało się na powołanie własnego towarzystwa ubezpieczeniowego jest specyfika ubezpieczeń w branży wydobywczej. W ocenie spółki to bardzo wąska i specjalistyczna dziedzina. Z tego powodu doświadczenie w tym obszarze ubezpieczeń będzie budowane wewnątrz PGNiG.

Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych to zakład ubezpieczeń, który ubezpiecza swoich członków na zasadzie wzajemności. Członkami Polskiego Gazu TUW zostaną wszystkie podmioty z grupy kapitałowej PGNiG.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom zbija cenę i inwestycje

Rosjanie musieli znowelizować budżet koncernu, bowiem założona cena sprzedaży gazu nie odpowiada realiom rynku. ...

Miliardy na panele słoneczne

Za dwa lata moce fotowoltaiczne w Polsce mają wzrosnąć czterokrotnie. Do końca 2018 r. ...

Energia z wiatru zagrożona w Polsce

Pośpieszne przyjęcie nowej ustawy o farmach wiatrowych może kosztować Polskę utratę zaufania inwestorów zagranicznych ...

Zawistowski, TGE: Chcemy więcej dużych graczy

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nigdzie na świecie nie ma i nie będzie idealnego ...

W Paryżu o klimacie

W stolicy Francji trwa szczyt klimatycznego ONZ. Podstawowa kwestia, redukcja emisji CO2, rozbija się ...

Ukraińskie łupki wracają do gry

Holenderska firma wygrała przetarg na wydobycie gazu łupkowego na wschodzie Ukrainy. Obejmie schedę porzuconą ...