Ruszył proces Naftogaz kontra Gazprom

Post Image
Post Image

Do starcia oba gazowe koncerny przygotowywały się dwa lata. Roszczenia urosły do blisko 27 mld dol. ze strony Ukrainy i 39 mld dol. ze strony Rosji.

Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej w Sztokholmie rozpoczął przesłuchania stron w procesie z pozwów wzajemnych ukraińskiego Naftogazu i rosyjskiego Gazpromu. W niedzielę do stolicy Szwecji poleciała delegacja ukraińska z prezesem Andrijem Kobolewem na czele.

– Wezmę udział w procesie. Jestem jednym ze świadków, będę zeznawał. Z naszej strony zostanie przesłuchanych kilkunastu świadków. To ludzie bezpośrednio uczestniczący w przygotowaniu i podpisaniu umowy gazowej z Gazpromem na początku 2009 r. – ogłosił Kobolew na portalu społecznościowym.

Koncerny czekają na rozprawę od czerwca 2014 r. Wtedy oba złożyły pozwy przeciwko sobie. Naftogaz sądzi się z Gazpromem o 26,6 mld dol. Ukraińska strona chce zmiany ceny zakupu zapisanej w kontrakcie z datą wsteczną i odzyskania przedpłat uiszczonych od maja 2011 r. Domaga się też sądowej zmiany punktu w kontrakcie, który zakazuje reeksportu zakupionego w Gazpromie paliwa.

Zarzuca także Rosjanom łamanie umowy tranzytowej. Koncern nie przesyła przez Ukrainę tyle gazu, ile zobowiązał się w kontrakcie, który kończy się z końcem 2019 r. Naftogaz wysunął również żądanie przekazania praw i obowiązków tranzytowych ukraińskiemu operatorowi Transukrgaz (należy do Naftogazu), zgodnie z zasadami III pakietu energetycznego Unii oraz prawem antymonopolowym. Ukraińcy chcą też zmiany metody obliczania taryfy za tranzyt, by była zgodna z prawem unijnym (Ukraina jest stowarzyszona z UE).

Gazprom domaga się od Naftogazu 38,7 mld dol. To m.in. żądanie zwrotu długów z procentami za nieopłacone dostawy z końca 2013 r. i kwietnia–maja 2014 r. Zarzuca też, że Naftogaz nie wykonał warunku „bierz lub płać” z umowy. Chce również wyegzekwować zapłatę za gaz dostarczony dla prorosyjskich separatystów Donbasu.

Od 25 listopada 2015 r. Naftogaz zaprzestał importu gazu z Gazpromu. Pomimo to nie ma problemów z surowcem. Kupuje go na Zachodzie, a otrzymuje gazociągami z Polski, Słowacji i Węgier.

Strona ukraińska liczy na „sprawiedliwy wyrok”. Przesłuchania świadków mają potrwać do 10 października.

Mogą Ci się również spodobać

Koncerny wydobywcze planują przejęcia, ale efektów na razie brak

Dla polskich firm pozyskujących ropę i gaz z zagranicznych złóż kluczowe jest dziś niedopuszczenie ...

To nie koniec kłopotów z cenami energii

Minister Krzysztof Tchórzewski opublikował wreszcie długo wyczekiwany projekt rozporządzenia dotyczący rekompensat dla sprzedawców prądu ...

Ropę z Iranu kupuje Unia i Rosja

Rośnie popyt na irańską ropę. Dziś tankowiec popłynie z ładunkiem dla klientów z Francji, ...

Niemcy zawodzą Gazprom

Tego się Rosjanie nie spodziewali. Największy gazowy sojusznik podał trzy warunki wsparcia projektu rozbudowy ...

#RZECZoBIZNESIE: Joanna Maćkowiak-Pandera: Taryfy na prąd powinny być dynamiczne

Taryfa antysmogowa to pierwszy krok. Docelowym rozwiązaniem powinny być taryfy dynamiczne, które elastycznie dopasowują ...

Strata Energi efektem odpisu i udziału w PGG

Gdańska Energa miała 127 mln zł straty netto, przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej, w drugim ...