Sąd pracuje w niedzielę

Bloomberg

Szwedzki sąd w niedzielę rozpoczął przesłuchania w długo oczekiwanym procesie między ukraińskim Naftogazem a rosyjskim Gazpromem.

Naftogaz poinformował dziś, że przesłuchania świadków przez sąd arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej potrwają w Sztokholmie od 25 września do 10 października. Do stolicy Szwecji poleciał prezes Andrij Kobolew wraz z głównymi menadżerami.

„Wezmę udział w procesie. Jestem jednym ze świadków, będę zeznawał. Z naszej strony zostanie przesłuchanych kilkunastu świadków. Nie podam ich nazwisk, ale są to ludzie bezpośrednio uczestniczący w przygotowaniu i podpisaniu umowy gazowej z Gazpromem na początku 2009 r” – ogłosił Kobolew, podała agencja Unian.

Strona ukraińska liczy na „sprawiedliwy wyrok”. Proces wchodzi w ostatni fazę. Naftogaz domaga się od Gazpromu blisko 27 mld dol. w dwóch pozwach – o zawyżanie od 2010 r cen w kontrakcie i o nieprzestrzeganie zapisów umowy tranzytowej. Ten ostatni to m.in. żądanie przekazania praw i obowiązków tranzytowych ukraińskiemu operatorowi Transukrgaz (należy do Naftogazu), zgodnie z zasadami Trzeciego pakietu energetycznego Unii oraz prawem antymonopolowym.

Rosjanie chcą jeszcze więcej – w sumie 38,7 mld dol., m.in. za zaprzestanie zakupów gazu od 25 listopada 2015 r oraz wcześniejsze zaleganie z zapłatami.

Mogą Ci się również spodobać

Pensje szefów Shell będą zależne emisji CO2

Nowa zasada wynagradzania kierownictwa paliwowego giganta. Pensje szefów koncernu będą zależały od wyników redukcji emisji ...

Lotos ma nową radę nadzorczą

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Lotos odwołało ze składu rady nadzorczej Katarzynę Witkowską i ...

Niskie ceny referencyjne w pierwszej aukcji

Ministerstwo Gospodarki opublikowało rozporządzenie wyznaczające ceny referencyjne (czyli maksymalne, jakie można zaproponować za produkcję ...

Sądecczyzna: pierwsza farma fotowoltaiczna

W gminie Chełmiec na Sądecczyźnie zakończono budowę pierwszej w regionie farmy fotowoltaicznej. Z tytułu ...

Rosneft wygrał z Gazpromem

Paliwowy gigant dostanie dostęp do gazociągu Gazpromu na Sachalinie. Otwiera to drzwi do budowy ...