Gazowa wygrana Białorusi?

Bloomberg

Mińsk kupi gaz za ruble i taniej o 30 procent – po cenie, którą płacą rosyjscy odbiorcy. Są jednak warunki.

Moskwa zgodziła się by Mińsk od nowego roku płacił za kupowany w Rosji gaz według zasad obowiązujących na krajowym rynku. Jak dowiedziała się gazeta Kommersant zapłata będzie w rublach rosyjskich (dotąd jak wszyscy klienci Gazpromu Białoruś płaciła w dolarach) i po cenie bliskiej, tej która obowiązuje w Rosji.

A to oznacza, że od 2017 r. gaz z Gazpromu potanieje o 30 proc. do 6000 rubli (92,5 dol.) za tysiąc m sześciennych. Do 2025 r. ceny gazu w obu krajach mają się zrównać. Wtedy też ma zacząć działać jednolity rynek energii elektrycznej w obu krajach, a także jeden rynek gazu Euro-azjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (Rosja, Kazachstan, Białoruś i Armenia).

Tym samym białoruskie władze osiągnęły to czego od dawna się domagały – taniego rosyjskiego gazu opłacanego w rublach. Do końca tego roku Mińsk kupuje gaz po 132 dol., co i tak wychodzi najtaniej w Europie.

Jednak cena za tani rosyjski gazu jest wysoka: Białoruś powoli traci niepodległość, wtapia się w Rosję a do tego warunkiem głównym zmiany zasad gazowych jest zwrot długu wobec Gazpromu – ok. 300 mln dol. na koniec czerwca; zobowiązania te to efekt decyzji Mińska, że płaci za gaz tyle ile uważa, a nie tyle ile rzeczywiście musi zgodnie z kontraktem.

Gazprom jest właścicielem białoruskich magistrali gazowych (ma 100 proc. operatora gazowego Bieltransgaz). Według koncernu, który na nowych zasadach straci najwięcej – ostatecznego porozumienia wciąż nie ma. Zostało osiągnięte na poziomie roboczym. Teraz decyzja należy do premierów obu krajów.

Mogą Ci się również spodobać

Putin w zarządzie Gazpromu

Nowy wiceprezes zarządu gazowego koncernu zajął miejsce zmarłego nagle innego członka kierownictwa. Nazywa się ...

Gazprom wypchnął Shell z projektu LNG

Holendersko-brytyjski gigant paliwowy wycofał się ze wspólnej budowy z rosyjskim Gazpromem potężnych zakładów skraplania gazu ...

Estończycy w polskiej energetyce

Największa firma energetyczna bałtyckich republik rzuca rękawicę polskim koncernom. Będzie sprzedawać u nas prąd ...

Nowa sieć stacji paliw w Polsce

W Łomży (woj. podlaskie) została otwarta pierwsza w Polsce stacja paliw pod marką Avia. ...

Płock: farma fotowoltaiczna na składowisku odpadów

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych (ZUOK) w Kobiernikach pod Płockiem planuje budowę farmy fotowoltaicznej o ...

Energetyka chce się zmieniać

Prezesi najważniejszych spółek sektora będą dyskutować w Katowicach m.in. o perspektywach i trendach w ...