Iran znów zaskakuje

123rf.com

Tylko w drugim kwartale irański port z terminalem naftowym opuściło 51 tankowców wyładowanych gazowym kondensatem. Eksport szybko przyśpiesza.

Ajar Gavami dyrektor eksportowego terminalu w porcie Asaluyeh nad Zatoką Perską podał agencji Mehr News, że w od początku roku (w Iranie rozpoczął się 20 marca) port wysłał za granicę 51 gazowców z 41,7 mln m3 gazowego kondensatu wydobytego ze złoża Pars Południowy.

Tempo dostaw rośnie. Od czerwca do 21 lipca „ilość gazowego kondensatu wysłanego za granicę wzrosła o 48 proc. a liczba tankowców o 46 proc.”. Port może przyjmować tankowce o pojemności 300-320 tys. ton.

Wzrost eksportu z Południowego Parsu to pochodna wprowadzenia do eksploatacji dwóch nowych części złoża. Iran ma największe zasoby gazu ziemnego na świecie, a największym złożem z udowodnionym poziomem zapasów jest właśnie Południowy Pars. Ma tam zalegać 14,2 bln m3 gazu i 18 mld baryłek gazowego kondensatu (2,86 mld ton). Jest to 7,5 proc. zapasów gazu na świecie i połowa – zasobów Iranu. Dla porównania zapasy kondensatu w posiadaniu Gazpromu to 1,1 mld ton.

Gazowy kondensat zwany też białą ropą to płynna mieszkanka węglowodanów, które oddzieliły się od gazu podczas prac w złożach ropy, kiedy ciśnienie i temperatura spadają pod wpływem wierceń. Substancja może być przeźroczysta lub delikatnie żółta do jasno brązowej. Jest wykorzystywana do produkcji paliw (benzyny wysokiej jakości, paliwo rakietowe, olej napędowy i spalinowy oraz plastiku.

Mogą Ci się również spodobać

PGE ma uratować Kompanię Węglową

Resorty skarbu i energetyki uwzględniają też w planach dla górnictwa Energę i PGNiG. Firmy ...

Sikora: energetyka balansuje na krawędzi

Sytuacja energetyczna w Polsce wymyka się spod kontroli. – Właściwie tego nikt nie kontroluje ...

Rząd powalczy ze smogiem, ale terminów nie podaje

Normy dla kotłów i paliw stałych, rozwój ciepła systemowego, promocja elektrycznego ogrzewania i zachęty ...

Rosja na spotkaniu OPEC

Przedstawiciel Rosji weźmie udział w spotkaniu państw OPEC z krajami produkującymi ropę, ale nie ...

Polska kupuje mniej brudnej rosyjskiej ropy

O średnio 10 proc. spadł import rosyjskiej ropy do Polski, Słowacji i na Węgry. ...

Możejki przestają być kulą u nogi

Z litewskiej rafinerii PKN Orlen ma wyjeżdżać do Polski znacząco więcej diesla. Będzie to ...