Iran znów zaskakuje

123rf.com

Tylko w drugim kwartale irański port z terminalem naftowym opuściło 51 tankowców wyładowanych gazowym kondensatem. Eksport szybko przyśpiesza.

Ajar Gavami dyrektor eksportowego terminalu w porcie Asaluyeh nad Zatoką Perską podał agencji Mehr News, że w od początku roku (w Iranie rozpoczął się 20 marca) port wysłał za granicę 51 gazowców z 41,7 mln m3 gazowego kondensatu wydobytego ze złoża Pars Południowy.

Tempo dostaw rośnie. Od czerwca do 21 lipca „ilość gazowego kondensatu wysłanego za granicę wzrosła o 48 proc. a liczba tankowców o 46 proc.”. Port może przyjmować tankowce o pojemności 300-320 tys. ton.

Wzrost eksportu z Południowego Parsu to pochodna wprowadzenia do eksploatacji dwóch nowych części złoża. Iran ma największe zasoby gazu ziemnego na świecie, a największym złożem z udowodnionym poziomem zapasów jest właśnie Południowy Pars. Ma tam zalegać 14,2 bln m3 gazu i 18 mld baryłek gazowego kondensatu (2,86 mld ton). Jest to 7,5 proc. zapasów gazu na świecie i połowa – zasobów Iranu. Dla porównania zapasy kondensatu w posiadaniu Gazpromu to 1,1 mld ton.

Gazowy kondensat zwany też białą ropą to płynna mieszkanka węglowodanów, które oddzieliły się od gazu podczas prac w złożach ropy, kiedy ciśnienie i temperatura spadają pod wpływem wierceń. Substancja może być przeźroczysta lub delikatnie żółta do jasno brązowej. Jest wykorzystywana do produkcji paliw (benzyny wysokiej jakości, paliwo rakietowe, olej napędowy i spalinowy oraz plastiku.

Mogą Ci się również spodobać

E.ON sprzedał złoża rosyjskiemu miliarderowi

Mocno zadłużony niemiecki koncern energetyczny E.ON sprzedał swoje norweskie złoża ropy i gazu rosyjskiemu ...

Pionier rewolucji łupkowej bankrutuje

Chesapeake Energy, amerykańska spółka będąca pionierem w wydobywaniu gazu łupkowego, złożyła wniosek o ochronę ...

Chińczycy chcą Rosneftu

Rozmowy są utajnione, ale już wiadomo, że celem chińskiego prywatnego koncernu energetycznego jest Rosneft. ...

Łukaszenko: ropa z Gdańska najbardziej się opłaca

Prezydent Białorusi zagroził Rosji, że Białoruskie rafinerie zaczną kupować ropę z innych źródeł.   ...

Zmiany w energetyce wymusi ekonomia

Koszty produkcji prądu z OZE spadają, a z węgla rosną. To musi skończyć się ...

Orlen największy w republikach bałtyckich

Litewska spółka polskiego koncernu paliwowego otwiera ranking największych firm Litwy, Łotwy i Estonii. W ...