Naftogaz pisze do Gazpromu

Bloomberg

Ukraińcy chcą kupować w Rosji tyle gazu, ile potrzebują, a nie tyle ile wymusza na nich aktualny kontrakt. I po cenie niższej aniżeli kupują z Unii.

– Zaproponowaliśmy Gazpromowi aneks do kontraktu z 2009 r. Pozwalałby on nam kupować gaz nie 3 mld m3 miesięcznie, jak wymaga istniejący kontrakt, ale tyle ile rzeczywiście nam – Naftogazowi jest na dany moment potrzebne – wyjaśnił prezes Andrij Kobolew, cytuje agencja Unian.

W I kw 2016 r Naftogaz importował gaz z krajów Unii po średniej cenie 198 dol./1000 m3. To o 34 proc. taniej aniżeli gaz, który Naftogaz kupował w Gazpromie rok temu. Głównymi dostawcami była Polska, Słowacja i Węgry. Według ministra energetyki Ihora Nasilua Ukraina wznów wstrzymany 25 listopada 2015 r import gazu z Rosji, jeżeli otrzyma korzystne warunki cenowe.

Od dostawców europejskich Ukraina kupuje gaz w formule hub plus transport (transport jest tu rozumiany jako dostawa do europejskiego haubu na terenie Ukrainy i krajów Unii).

We wtorek Naftogaz przesłał do Gazpromu pismo, w którym podaje że ekonomiczne uzasadniony jest dla Ukrainy rosyjski gaz według zasady hub minus transport. Oznacza to cenę Gazpromu na wschodniej granicy z Ukrainą bez doliczania kosztów tranzytu do europejskiego hubu.

Mogą Ci się również spodobać

Ceny prądu mają nie wzrosnąć. Premier przedstawił mechanizm

Obniżenie stawki podatku akcyzowego, zredukowanie tzw. opłaty przejściowej i utworzenie funduszu zielonych inwestycji – ...

Ropa najdroższa od ponad dwóch lat

Cena ropy gatunku WTI sięgnęła 60 dol. za baryłkę, czyli najwyższego poziomu od czerwca ...

Polska otwarta na integrację

Minister energii Tchórzewski zapewnia, że Polska jest otwarta na rozmowy z Państwami Bałtyckimi w ...

Adamów na sprzedaż, węgiel brunatny w odwrocie

W ramach przeglądu opcji strategicznych rozważana jest sprzedaż aktywów związanych z kopalnią i elektrownią ...

Inspirujemy do lepszego budownictwa

Z naszych badań wynika, że znaczna część polskiego społeczeństwa mieszka 
w budynkach niezdrowych, niedocieplonych, ...

Najbogatszy Polak chce zbudować elektrownię jądrową

Jak wynika z informacji, do których dotarła „Rzeczpospolita”, należąca do Michała Sołowowa Grupa Synthos ...