Cios w unię energetyczną

Bloomberg

Niemcy nie chcą wspólnego z Polską regionalnego planu na wypadek kryzysu gazowego.

Plan wzmocnienia solidarności energetycznej w Europie zostanie osłabiony. Niewiele krajów poza Polską popiera pomysł Komisji Europejskiej (KE) stworzenia regionalnych grup współpracy na wypadek kryzysu w dostawach gazu.

Bruksela chciała zmusić państwa UE do opracowania wspólnych regionalnych planów działania. Polska miała się znaleźć w grupie z Niemcami, Czechami i Słowacją. Na wypadek kryzysu inne kraje grupy byłyby zobowiązane do ratunkowych dostaw gazu. To napotkało opór Berlina. – Propozycja Komisji jest nieprzekonująca. Potrzebujemy planów działania głównie na poziomie narodowym – mówił wiceambasador Peter Roesgen, przedstawiając stanowisko Niemiec na posiedzeniu unijnej rady ministrów ds. energii w poniedziałek w Luksemburgu.

Niemcy, Francja, Włochy, Belgia i Austria napisały list, który przekazały ministrom innych krajów. Z dokumentu, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że nie podoba się im stworzenie stałych regionów, które miałyby przygotować plany antykryzysowe. Wolą zostawienie odpowiedzialności na poziomie narodowym. Współpraca regionalna byłaby dobrowolna, a o składzie grup decydowałyby same kraje, a nie Bruksela.12 krajów Unii dostaje z Rosji ponad połowę potrzebnego im gazu

W czasie dyskusji w gronie ministrów wiele państw podzielało poglądy tej piątki. Zdecydowanie Komisję Europejską poparły tylko Polska, Bułgaria i kraje bałtyckie. W miarę pozytywny stosunek miało kilka państw z peryferii UE, np. Finlandia i Portugalia.

Regionalne plany antykryzysowe to jeden z głównych elementów unii energetycznej, czyli pakietu regulacji, który ma zwiększyć solidarność energetyczną między państwami UE. Wszyscy popierają zasadę solidarności, ale widzą ją w różny sposób. Polska, kraje bałtyckie i Bułgaria poparły pomysł KE, bo są uzależnione od Gazpromu. Inne państwa uważają, że to kraje same powinny się troszczyć o bezpieczeństwo energetyczne, a w razie kryzysu powinny działać siły rynku. Jeśli rzeczywiście dostawcy innych państw UE mają przesyłać gaz do kraju poszkodowanego, to trzeba się zastanowić, na jakich zasadach i za ile – argumentują.

Wielu krajom nie spodobał się także inny pomysł KE, która chciała wglądu w umowy komercyjne z dostawcami gazu spoza UE. Chodzi o kontrakty zawierane z dostawcami, którzy mają ponad 40-proc. udział w rynku w danym kraju, czyli w praktyce Gazprom. Polska była zdecydowanie za, ale wiele państw wskazywało, że narusza to zasadę poufności w biznesie. Prawdopodobnie i ten element propozycji wypadnie z dalszych negocjacji z Parlamentem Europejskim lub zostanie osłabiony.

Mogą Ci się również spodobać

Wojna z wiatrakami

Kolejny koncern wypowiada umowy producentom zielonej energii. Spór dotyczy miliardów. Gdańska Energa ogłosiła w ...

Sąd pracuje w niedzielę

Szwedzki sąd w niedzielę rozpoczął przesłuchania w długo oczekiwanym procesie między ukraińskim Naftogazem a ...

Białoruś pozostanie bez prądu z Rosji

Mińska nie stać na zapłacenie za zakup energii elektrycznej z Rosji więc w ogóle rezygnuje ...

Trwają prace nad drugim gazoportem

Zakończono postępowanie na wybór wykonawcy studium wykonalności terminalu LNG nad Zatoką Gdańską. Odbiór tego ...

Gazprom stracił w oczach inwestorów

Najdroższą publiczną spółką Rosji pozostaje Gazprom, ale jego wartość rynkowa skurczyła się w ciągu ...

Oświadczenie KGHM w sprawie raportu NIK o Sierra Gorda

„Obecny zarząd spółki KGHM Polska Miedź S.A. zapoznał się z raportem opublikowanym przez Najwyższą ...