Moskwa odmawia Białorusi

Bloomberg

Nie będzie kolejnej zniżki w cenie gazu dla Białorusi. Moskwa odrzuciła prośbę Mińska. Białoruś nie płaci za gaz od kilku miesięcy.

„Sprawa zniżki dla Białorusi nie jest rozważana. Cena ma odpowiadać zasadom zapisanym w obowiązującym kontrakcie. A ten został podpisany na lata 2015-2016. Białoruś musi płacić stawki zgodne z warunkami umowy – zapowiedział Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji.

Białoruś od kilkunastu dni próbuje wymóc na Rosjanach obniżenie ceny kupowanego gazu do 73 dol./1000 m3. Tak mało nie płaci żaden z klientów Gazpromu.

Białoruś od lat jest przez Rosjan faworyzowana tak ze względów politycznych jak i faktu, że wszystkie sieci gazowe Białorusi należą do Gazpromu.

Na początku 2014 r cena gazu dla Mińska wyniosła 165 dol. przy kursie rubla 32-33 ruble/dol.. Na początku minionego roku Białoruś płaciła już tylko 142 dol.; podczas kiedy za amerykańską walutę płacono w Rosji ponad 60 rubli. Zdaniem premiera Białorusi Andrieja Kobiakowa oznacza to, że za gaz powinna ona płacić ok. 80 dol.. Sytuacja się zaostrza, bo Białoruś nie płaci za gaz od miesięcy i dług urósł do ponad 125 mln dol.. Władze w Mińsku długu nie uznają, powołując się na swoje kalkulacje cenowe.

Mogą Ci się również spodobać

Wiatr znad morza coraz silniejszy

W 2017 roku podłączono w Europie turbiny o mocy 3,15 tys. MW. To dwa ...

Innowacje dla mniejszych strat w przesyle energii

Spółka Boryszew wprowadza innowacyjne rozwiązania dla polskiej energetyki. Właśnie rozpoczęła proces produkcji dwóch nowych ...

Turbina w drodze do budowanej w PKN Orlen elektrociepłowni

Do 25 marca dotrze do Płocka ważąca 470 ton turbina gazowa klasy „H” przeznaczona ...

Nikt nie wierzy w drogą ropę

Sami przedstawiciele OPEC zdyskredytowali swoją politykę. Najbardziej wiarygodny z nich, Saudyjczyk Ali al-Naimi, powiedział, ...

Szwedzi chcą blokować Nord Stream-2

Położenie gazociągu Gazpromu przez szwedzkie wody może okazać się trudne pomimo uzyskanej oficjalnej zgody ...

Uwolnienie cen gazu coraz bliżej

Komisja Europejska, która od dawna naciska na Polskę, by znieść taryfy dla biznesu, zyskała ...