Gruzja rezygnuje z gazu z Gazpromu

Bloomberg

Co najmniej do końca tego roku Gruzja nie będzie kupowała rosyjskiego gazu. Cały potrzebny surowiec kupi w sąsiednim Azerbejdżanie.

Takie oświadczenie wydał minister energetyki Gruzji Kacha Kaładze: „ Porozumienie, które podpisaliśmy z Gazpromem daje nam możliwość, by nie zależeć od rosyjskiego gazu. Możemy kupić gaz w Azerbejdżanie lub Iranie. Na dziś zdecydowaliśmy o zakupach całego potrzebnego gazu z tego pierwszego kraju”.

Minister dodał, że do końca roku Gruzja nie będzie kupować gazu w Rosji. Umowa z Gazpromem jest dwuletnia i po jej zakończeniu z końcem 2018 r pozycja Gruzji będzie silniejsza, bowiem do tego czasu zostanie zbudowany podziemny magazyn gazu, przypomina agencja Prime.

Już dziś azerski gaz jest głównym źródłem tego surowca w Gruzji. Od 2007 r Gruzja przestała importować rosyjski gaz, ale jednak go dostawała. Było to 10 proc. od dostarczonego przez Gazprom gazu dla Armenii. W ten sposób Rosjanie płacili Gruzinom za tranzyt przez ich kraj. Umowa ta skończyła się z początkiem 2017 r.

W nowej dwuletniej umowie zapisano, że w 2017 r Gruzja może (ale nie musi) dostać zapłatę w formie mieszanej -surowiec i pieniądze a w 2018 – tylko w walucie.

Mogą Ci się również spodobać

Marże paliwowe mogą spaść, ale tylko na chwilę

Wyższe podatki stopniowo zwiększą ceny benzyn, diesla i LPG. Ich wpływ może być jednak ...

Polska skazana na import energii

Rosnący import prądu dobitnie pokazuje brak konkurencyjności polskich wytwórców wobec firm z regionu. W ...

Trump nie pogrąży kopalń węgla

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Trump nie pogrąży kopalń węgla Wprowadzenie przez ...

Jutro Polska może dostać słony rachunek za smog

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie się w czwartek (22 lutego) czy nasz kraj ...

Eksperci branży opinie: EKO-PERN „Przyjaźń”

Jednym z priorytetów jakie postawił sobie zarząd PERN „Przyjaźń” pod kierownictwem Marcina Moskalewicza, obok ...

Gazprom grzebie w polskich łupkach

Rosjanie ocenili jako korzystne dla siebie perspektywy wydobycia gazu łupkowego w Polsce i na ...