Saudyjczycy idą w gaz

Bloomberg

Ceny ropy naftowej wciąż są niskie. Dla Arabii Saudyjskiej oznacza to kłopoty budżetowe. Dlatego też Saudyjczycy postanowili sięgnąć do zasobów, których ceny tak gwałtownie nie spadają.

Arabia Saudyjska szuka za granicą partnerów i inwestorów, którzy pomogą jej w wydobyciu gazu ziemnego. Ponoć saudyjskie zasoby tego surowca są „pokaźne”.

Według nieoficjalnych informacji władze saudyjskie rozmawiają o współpracy z takimi koncernami jak BP i Chevron czy włoski Eni. Żadna z tych firm nie chciała potwierdzić informacji o rozmowach.

Jednak Bob Dudley – prezes BP, który w zeszłym roku był w Arabii Saudyjskiej, nie wyklucza „kreatywnej współpracy” z Aramco. Natomiast prezes Chevronu, John Watson powiedział, że jego firma od lat współpracuje z saudyjskim koncernem i często prowadzone są „jakieś rozmowy”, ale nie na konkretne tematy.

Największy saudyjski koncern energetyczny Aramco planuje na przyszły rok wejście na giełdę. Wartość debiutu szacowana jest na 100 mld dolarów. Będzie to największy debiut w historii giełdy. Władze w Rijadzie chcą sprzedać na parkiecie 5 proc. udziałów, by pozyskać pieniądze na inwestycje, które pozwolą uniezależnić kraj od wpływów z ropy naftowej.

Arabia Saudyjska, największy światowy eksporter ropy naftowej, mocno ucierpiała na spadających cenach tego surowca.

Mogą Ci się również spodobać

Bruksela oczekuje, że do 2025 r. osiągniemy 55 proc. odzysku i recyklingu odpadów komunalnych, a do 2035 r. 65 proc. Składowowanie odpadów będzie zakazane .

Potrzebne są kompleksowe działania

Samo gospodarowanie odpadami to nie wszystko. Równie ważne są edukacja i aktywność w sferze ...

Jeszcze więcej GE w Polsce

General Electric, światowy lider w energetyce, ogłosił przejęcie LM Wind Power, duńskiej firmy rozwijającej ...

W wakacje na stacjach zapłacimy więcej

Ceny ropy, a więc i paliw, znów idą w górę. Wystarczyły zapowiedzi Arabii Saudyjskiej, ...

Sieczin nie wierzy w OPEC

Prezes największego rosyjskiego koncernu naftowego jest zdania, że OPEC przestała funkcjonować jako jedna organizacja. ...

Miliardowe inwestycje Tauronu

Tauron Dystrybucja przedstawił główne kierunki inwestycyjne spółki w latach 2016 – 2019. Podstawą strategii ...

Unia Europejska i tworzywa sztuczne – związek na zakręcie

Tworzywa sztuczne czeka w 2021 r. wysyp podatków i ograniczeń. Cel: zmniejszyć rzekę odpadów ...