Bliżej gazociągu Polska-Ukraina

Bloomberg

Wiadomo, kto będzie wykonawcą gazociągu, który umożliwi większy import gazu z Polski na Ukrainę i magazynowanie europejskiego surowca w ukraińskich magazynach podziemnych.

Gaz-System poinformował o wyborze wykonawcy odpowiedzialnego za budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina. W przetargu wygrał PGNiG Technologie SA. Gazociąg o długości 72 km. Zacznie działał w 2019 r. Stanowi on część wschodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe. Trasa przebiegać będzie przez gminy województwa podkarpackiego: Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia i Sanok.

– Celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także modernizacja i powiększenie systemu dostaw gazu w południowo-wschodniej części Polski. Projekt ma duże znaczenie w kontekście planowanej budowy nowego gazociągu Polska-Ukraina, który przebiegać ma pomiędzy węzłem Hermanowice po stronie polskiej, a węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej. Szacunkowy koszt budowy gazociągu wynosi około 288 mln zł. Wynoszące ponad 110 mln złotych dofinansowanie na realizację tej inwestycji uzyskano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – informuje Gaz-System.

Jak przypomina agencja Unian, w grudniu 2016 r szefowie operatorów gazowych Polski i Ukrainy – Gaz-System i Ukrtransgaz, podpisali porozumienie o wspólnym działaniu w celu połączenia systemów gazowych obu krajów. Połączenie zwiększy przepustowość do 5 mld m3 w 2020 r. Umożliwi to korzystanie przez zachodnie firmy z możliwoś i przechowywania gazu w magazynach na Ukrainie.

W ramach programu inwestycyjnego 2015 – 2025 spółka Gaz-System planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń między systemowych z Litwą, Słowacją i Czechami, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Będzie też stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.

Mogą Ci się również spodobać

Rekord zielonych mocy znacznie niższym kosztem

Produkcja prądu z wiatru i słońca jest coraz tańsza. Staje się konkurencją dla węgla. ...

Tańsza druga część wakacji

Od początku lipca benzyna E95 staniała już o 13 gr na litrze. Olej napędowy ...

PKP Energetyka: nowe podejście UE do sprzedaży infrastruktury

Do Komisji Europejskiej wpłynął kolejny postulat o unieważnienie transakcji sprzedaży energetycznej spółki przez PKP. ...

Statoil bije Gazprom na Litwie

Norweski koncern dostarczy w tym roku 60 proc. gazu potrzebnego Litwie. Rosyjski Gazprom stracił ...

Dobra prognoza dla zielonej energii

Im więcej zielonej energii na świecie tym lepiej dla gospodarki, klimatu i naszego zdrowia. ...

Gaz uwolniony na Łotwie

Za dwa miesiące każdy odbiorca gazu na Łotwie będzie sam wybierał dostawcę. Do wyboru ...