Bliżej gazociągu Polska-Ukraina

Bloomberg

Wiadomo, kto będzie wykonawcą gazociągu, który umożliwi większy import gazu z Polski na Ukrainę i magazynowanie europejskiego surowca w ukraińskich magazynach podziemnych.

Gaz-System poinformował o wyborze wykonawcy odpowiedzialnego za budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina. W przetargu wygrał PGNiG Technologie SA. Gazociąg o długości 72 km. Zacznie działał w 2019 r. Stanowi on część wschodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe. Trasa przebiegać będzie przez gminy województwa podkarpackiego: Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia i Sanok.

– Celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także modernizacja i powiększenie systemu dostaw gazu w południowo-wschodniej części Polski. Projekt ma duże znaczenie w kontekście planowanej budowy nowego gazociągu Polska-Ukraina, który przebiegać ma pomiędzy węzłem Hermanowice po stronie polskiej, a węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej. Szacunkowy koszt budowy gazociągu wynosi około 288 mln zł. Wynoszące ponad 110 mln złotych dofinansowanie na realizację tej inwestycji uzyskano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – informuje Gaz-System.

Jak przypomina agencja Unian, w grudniu 2016 r szefowie operatorów gazowych Polski i Ukrainy – Gaz-System i Ukrtransgaz, podpisali porozumienie o wspólnym działaniu w celu połączenia systemów gazowych obu krajów. Połączenie zwiększy przepustowość do 5 mld m3 w 2020 r. Umożliwi to korzystanie przez zachodnie firmy z możliwoś i przechowywania gazu w magazynach na Ukrainie.

W ramach programu inwestycyjnego 2015 – 2025 spółka Gaz-System planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń między systemowych z Litwą, Słowacją i Czechami, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Będzie też stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.

Mogą Ci się również spodobać

Uran z morza – niewyczerpalne źródło energii

Oceany zawierają ponad 4 miliardy ton uranu. To dość, by zaspokoić potrzeby energetyczne świata. ...

Rząd pozwany za wiatraki

Invenergy rozpoczyna arbitraż przeciwko Polsce. Amerykanie, którzy zainwestowali nad Wisłą setki milionów dolarów, zarzucają ...

Resort przedsiębiorczości chce pomóc wielkim fabrykom

Firmy energochłonne dotknięte rosnącymi kosztami energii i emisji CO2 czekają na obiecane im przez ...

Gaz z Litwy popłynie na Łotwę

Nie ma już przeszkód, by gaz z Litwy trafił na rynek sąsiada. Chciał to ...

Zbliża się finał arbitrażu między PGNiG i Gazpromem

Wkrótce powinna zapaść decyzja w sprawie obniżki ceny gazu kupowanego przez PGNiG od Gazpromu. ...

Czarne paliwo wypiera zielone w Enerdze

Do 80 proc. wzrośnie udział węgla w produkcji energii gdańskiej spółki po realizacji strategii ...