Bliżej gazociągu Polska-Ukraina

Bloomberg

Wiadomo, kto będzie wykonawcą gazociągu, który umożliwi większy import gazu z Polski na Ukrainę i magazynowanie europejskiego surowca w ukraińskich magazynach podziemnych.

Gaz-System poinformował o wyborze wykonawcy odpowiedzialnego za budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina. W przetargu wygrał PGNiG Technologie SA. Gazociąg o długości 72 km. Zacznie działał w 2019 r. Stanowi on część wschodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe. Trasa przebiegać będzie przez gminy województwa podkarpackiego: Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia i Sanok.

– Celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także modernizacja i powiększenie systemu dostaw gazu w południowo-wschodniej części Polski. Projekt ma duże znaczenie w kontekście planowanej budowy nowego gazociągu Polska-Ukraina, który przebiegać ma pomiędzy węzłem Hermanowice po stronie polskiej, a węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej. Szacunkowy koszt budowy gazociągu wynosi około 288 mln zł. Wynoszące ponad 110 mln złotych dofinansowanie na realizację tej inwestycji uzyskano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – informuje Gaz-System.

Jak przypomina agencja Unian, w grudniu 2016 r szefowie operatorów gazowych Polski i Ukrainy – Gaz-System i Ukrtransgaz, podpisali porozumienie o wspólnym działaniu w celu połączenia systemów gazowych obu krajów. Połączenie zwiększy przepustowość do 5 mld m3 w 2020 r. Umożliwi to korzystanie przez zachodnie firmy z możliwoś i przechowywania gazu w magazynach na Ukrainie.

W ramach programu inwestycyjnego 2015 – 2025 spółka Gaz-System planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń między systemowych z Litwą, Słowacją i Czechami, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Będzie też stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.

Mogą Ci się również spodobać

Norweskie złoża arktyczne większe niż szacowano

Norwegia poinformowała, że zwiększyła szacunki arktycznych złóż ropy i gazu o 1,37 mld metrów ...

Gazprom przegrywa w Sztokholmie

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy wydał wstępne postanowienie w sprawie Naftogaz kontra Gazprom. Jest korzystne dla ...

Gazowe scenariusze awaryjne

PE popiera korzystny dla nas pomysł stworzenia regionalnych planów na wypadek wstrzymania dostaw. Komisja ...

Ceny ropy naftowej mogą jeszcze mocno spaść

Dopiero pod koniec roku może dojść do zrównania popytu i podaży. Adam Czyżewski, główny ...

Taka cena ropy zadowala Putina. Na razie

Rosyjski prezydent nie jest zwolennikiem drogiej ropy. Całkowicie zadowala go baryłka po 60-65 dolarów. ...

Czy energetyka wypłaci dywidendy?

Sprzeczne komunikaty płynące z ministerstwa energii i skarbu państwa przypominać zaczynają rozbieżności między nadzorującym ...