PGNiG poprawiło zysk netto

Bloomberg

Gazowniczy koncern w ubiegłym roku wypracował 2,32 mld zł czystego zarobku. Wynik netto byłby jeszcze lepszy, gdyby nie dokonane odpisy aktualizujące wartość aktywów.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało wstępne, wybrane dane finansowe za IV kwartał ubiegłego roku i za cały 2016 r. Wynika z nich, że w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku koncern wypracował 10 mld zł skonsolidowanych przychodów, 1,69 mld zł EBITDA i 0,69 mln zł czystego zarobku. Dla porównania w IV kwartale 2015 r. wynosiły one odpowiednio: 9,77 mld zł, 0,77 mld zł oraz -0,02 mld zł.

Spółka informuje, że gdyby nie dokonane odpisy aktualizacyjne jej zyski były wyższe. Przeszacowania wyniosły około 0,14 mld zł, w tym te dotyczące środków trwałych w budowie związanych z poszukiwaniem i oceną zasobów mineralnych sięgnęły 0,12 mld zł. Ponadto PGNiG spisało w koszty 0,24 mld zł wydatków dotyczących odwiertów negatywnych i sejsmiki w segmencie poszukiwań i wydobycia. W segmencie obrotu i magazynowania zanotowano ujemny wynik z realizacji instrumentów zabezpieczających w kwocie około 0,11 mld zł, w tym dotyczący kosztów gazu w wysokości 0,11 mld zł. Wreszcie ostateczne rozliczenie transakcji nabycia aktywów Spółki Energetycznej „Jastrzębie” oznaczało skorygowanie w dół zysku z ich okazyjnego nabycia wykazanego w III kwartale 2016 r. o 0,07 mld zł (segment wytwarzanie). PGNiG przypomina, że odpisy aktualizujące są efektem cyklicznej oceny wartości odzyskiwalnej aktywów.

Z szacunkowych danych wynika też, że w całym 2016 r. gazowniczy koncern zanotował 33,05 mld zł przychodów, 5,96 mld zł EBITDA oraz 2,32 mld zł czystego zarobku. W stosunku do 2015 r. sprzedaż spadła o 9,4 proc. EBITDA o 2 proc., a zysk netto zwyżkował o 8,6 proc. Gdyby nie odpisy aktualizujące czysty zarobek byłyby znacznie wyższy niż w 2015 r. i sięgnęłyby 3 mld zł. Najwięcej PGNiG zarobił w obszarze dystrybucji gazu, następnie obrotu i magazynowania oraz poszukiwań i wydobycia. Zdecydowanie najmniej zarobił na wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Iran stawia na handel z Europą

Pierwszy tankowiec z irańską ropą wypłynął do Europy, a Teheran zdecydował się handlować tylko ...

Opóźniona inwestycja w Elektrowni Łagisza

Wypowiedzenie kontraktu głównemu wykonawcy bloku gazowego w Stalowej Woli stawia pod znakiem zapytania inne ...

Lecą głowy za Petrobras

W Brazylii pracę stracą wszyscy urzędnicy zamieszani w wielki skandal korupcyjny państwowego koncernu naftowego ...

Łukaszenko: Białoruś obejdzie się bez rosyjskiej ropy

Mińsk jest gotowy importować dużo droższą ropę spoza Rosji. Prezydent tłumaczy to chęcią uzyskania ...

ARP zasadza się na koksownię Victoria

Wałbrzyski producent koksu może nie wrócić pod skrzydła Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która nie pali ...

Gazpromowi brakuje gazu

Koncern przerwał nagle sprzedaż gazu na międzynarodowej giełdzie surowcowo-towarowej w St. Petersburgu. Dochodzenie wszczęła antymonopolowa ...