Unia zasysa rosyjski gaz

Bloomberg

W 2015 r Gazprom sprzedał na tzw. daleką zagranicę (Unia, Turcja, Bałkany) więcej gazu niż dwa lat temu. Absolutny rekord zakupów pobili Niemcy.

– Eksport na daleką zagranicę wyniósł 159,4 mld m3, czyli o 8 proc. więcej niż w 2014 r. To 11,8 mld m3 więcej co jest porównywalne z rocznymi dostawami do Francji (9,7 mld m3) czy Wielkiej Brytanii 11,1 mld m3 – wyliczył Miller.

Największy klient i sojusznik Gazpromu – Niemcy ustanowiły absolutny rekord kupując 45,3 mld m3 (+17.1 proc.) rosyjskiego gazu. Francuskie zakupy w Gazpromie wzrosły o 36,8 proc., włoskie o 12,6 proc., Austria zwiększyła import o 11,5 proc. a Wielka Brytania o 10,2 proc.. Oprócz wyspiarzy koncerny energetyczne z pozostałych krajów są partnerami Rosjan w projektach inwestycyjnych, m.in. Nord Steram-2 i lobbują za nimi w Brukseli. Choć Polska też zalicza się do kluczowych klientów Gazpromu, prezes Miller o zakupach PGNiG nie wspomniał. Podkreślił, że zakupy w Gazpromie rosną, bowiem spada własne wydobycie gazu na terenie Unii.

– Wzrost zakupów tylko w jednym roku o 11,8 mld m3 jest potwierdzeniem konieczności budowy gazociągu Nord Steram-2 – cytuje Millera agencja Prime.

Przeciwko rozbudowie gazociągu na dnie Bałtyku opowiadają się 10 krajów m.in. republiki nadbałtyckie, Słowacja, Polska, Węgry i Ukraina, która straciłaby wtedy swoją ważną rolę tranzytu rosyjskiego gazu. Napisały one w tej sprawie protest do Komisji Europejskiej.

We wrześniu 2015 r Gazprom podpisał umowę spółki, która zajmie się budową Nord Stream 2. Spółka akcyjna nazywa się New European Pipeline AG. Oprócz Gazpromu zasilą ją: niemieckie E.On i BASF/Wintershall, holenderski Shell, austriacki OMV i francuski Engie (były GdF Suez). Rosjanie mają 51 proc akcji, E.On, Shell, OMV oraz BASF/Wintershall- po 10 proc., a Engie – 9 proc..Wstępny koszt inwestycji szacuje się na ok. 10 mld euro.

Mogą Ci się również spodobać

Czarne chmury nad Nord Stream 2. KE wyda decyzję

Ruszyła procedura rozpatrzenia poprawek Komisji Europejskiej do dyrektywy gazowej. Jeżeli zostaną przyjęte, Nord Stream-2 ...

PAK straszy upadłością

Zarząd ZE PAK przesłał do mediów oświadczenie, w którym komentuję uwarunkowania zewnętrzne, które wpłynęły ...

W JSW podwyżki dla górników

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podpisał porozumienie płacowe z organizacjami związkowymi. Fundusz wynagrodzeń wzrośnie o ...

Ropa najtańsza od września 2017 roku

Cena ropy gatunku WTI spadła we wtorek do 47,8 dolarów za baryłkę, czyli najniższego ...

PGE nie podniesie cen klientom EDF

Spółka PGE, która w piątek zawarła warunkową umowę na zakup od francuskiego EDF ośmiu ...

Atom przestał być priorytetem rządu

Władze nie hamują programu jądrowego, ale też go nie przyspieszają. Pod koniec ubiegłego tygodnia ...