PGNiG więcej zainwestuje w Norwegii

Bloomberg

Koncern chce pozyskać nowe koncesje, tak aby w 2022 r. osiągnąć wielkość wydobycia na poziomie co najmniej 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od chwili pojawienia się na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, czyli w ciągu ostatnich 10 lat, zainwestowało w tym rejonie około 5,3 mld zł oraz wydobyło 2,14 mld m sześc. gazu i prawie 2,2 mln ton ropy. Ponadto posiada około 78 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy) wydobywalnych zasobów obu surowców. Rosną też wyniki finansowe. W ubiegłym roku przychody wypracowane w Norwegii przekroczyły 1 mld zł.

PGNiG działa na szelfie za pośrednictwem firmy zależnej PGNiG Upstream Norway, która jest obecnie właścicielem udziałów w 18 koncesjach. Koncern wydobywa gaz i ropę ze złóż Skarv, Vilje, Morvin, Vale, Gina Krog. Stosunkowo niedawno, bo na przełomie czerwca i lipca tego roku, rozpoczęto wydobycie z Gina Krog. Obecnie trwają prace nad zagospodarowaniem złóż Storklakken i Snadd, na których produkcja ma rozpocząć się w 2020 r.

– Zarówno obecne jak i następne inwestycje w Norwegii będą tworzyć bazę dla przyszłych dostaw importowych gazu do Polski. Zależy nam na stałym zwiększaniu produkcji w tym regionie, który jest obecnie najważniejszym miejscem zagranicznej ekspansji grupy – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że koncern dąży do uzyskania możliwości bezpośredniego sprowadzania gazociągami do Polski surowca ze złóż na szelfie. – Planowane połączenie gazociągowe przez Danię nie tylko pozwoli nam sprowadzać gaz wydobywany w Norwegii do kraju, ale trwale zmieni uwarunkowania polityki energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej z korzyścią dla bezpieczeństwa Polski i regionu – twierdzi Woźniak.

Norweski Szelf Kontynentalny jest jednym z priorytetów inwestycyjnych określonych w strategii grupy na lata 2017-2022. W tym roku przewidywana wielkość produkcji w tym rejonie określona jest na 571 tys. ton ropy oraz 0,5 mld m sześc. gazu, co stanowi około 15 proc. łącznego wydobycia realizowanego przez koncern. PGNiG informuje, że prowadzi rozmowy mające na celu pozyskanie kolejnych obszarów koncesyjnych, tak aby w 2022 r. osiągnąć wielkość wydobycia w Norwegii na poziomie co najmniej 2,5 mld m sześc. gazu rocznie.

– W ciągu ostatniej dekady pozyskaliśmy kilkanaście koncesji na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. Nasze udziały obejmują pięć złóż produkcyjnych i dwa będące w fazie zagospodarowania – podaje Marek Woszczyk, dyrektor generalny PGNiG Upstream Norway. Zapewnia, że spółka ma bardzo dobre relacje z partnerami operującymi na koncesjach, w których ma udziały.

Mogą Ci się również spodobać

Zamach amerykańskich łupków na rynek ropy w Europie

Koncerny wydobywające ropę z łupków w USA zwiększają wydobycie. Cel jest jeden – Europa. ...

Orlen czeka na pozwolenie dla elektrociepłowni

Komercyjna eksploatacja bloku gazowo-parowego w Płocku ma ruszyć w I kwartale. Powstający kosztem 1,65 ...

Gazprom wystartuje z dwóch brzegów

Rosjanie są pewni swego i zamierzają od razu zbudować dwie nitki Nord Stream 2. ...

Za dwa lata na TGE wejdą nowe kontrakty

Kontrakty futures na gaz pojawią się w obrocie rok później, niż planowano. Wcześniej musi ...

Gazprom pewien swego w Europie

Udział Gazpromu na rynku europejskim będzie rosnąć, niezależnie od konkurencji. Tak twierdzi prezes koncernu. ...

Posypią się pozwy o wsparcie dla ekoelektrowni

Rozstrzygnięcie testowej aukcji na zieloną energię wywołało falę krytyki przedsiębiorców wobec URE. Niektórzy pójdą ...