Ukraińska gazowa wojna domowa

Bloomberg

Rząd Ukrainy nakazał sprzedawać gaz krajowym odbiorcom za pośrednictwem spółek oligarchy Dmytro Firtasza. Naftogaz domaga się usunięcia pośrednika.

„Rada ministrów swoimi postanowieniami zobowiązała Naftogaz do sprzedaży gazu pośrednikom Firtasza, którzy następnie »dostarczają« go ludności. W rzeczywistości wszystko, co ci »dostawcy« robią, to wystawianie rachunków i zbieranie pieniędzy od indywidualnych odbiorców” – napisał na jednym z portali społecznościowych Juri Witrenko, dyrektor handlowy Naftogazu. Dodał, że „ci pośrednicy (spółki Firtasza wchodzące w skład Group DF – red.) generują ogromne długi za surowiec kupowany w Naftogazie. Mówią, że nie regulują faktur, bo ludzie nie płacą za gaz. A tego nie możemy sprawdzić”.

Niedawno Wspólnota Energetyczna (tworzą ją Unia oraz Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Czarnogóra, Serbia i Kosowo, Mołdawia i Ukraina) wspólnie z Bankiem Światowym wystąpiły do Ukrainy o zmianę regulacji na rynku gazu. Organizacje zwracają uwagę, że regulacje rządowe są niezgodne z umowami międzynarodowymi, naruszają zasady konkurencji i wymagają szybkiej zmiany.

„Wspólnota Energetyczna oraz Bank Światowy zaproponowały działania, by to zmienić. Do 1 września trzeba przyjąć rozporządzenie (wykluczające pośrednika – red)., tak by od 1 października, kiedy ruszy sezon grzewczy – zaczęło działać” – pisze Witrenko.

Dmytro Firtasz nauki pobierał od Gazpromu, którego był i jest zaufanym współpracownikiem. Za rządów Janukowycza spółka Firtasza Ostchem Hoilding stała się w końcu 2013 r. jedynym dostawcą gazu na Ukrainę. Po ucieczce ekipy Janukowycza za granicę Firtasz nie przejął się faktem spadku wiarygodności w oczach nowych ukraińskich władz. W marcu 2014 r. został aresztowany w Austrii na wniosek władz USA. Zapewniał, że nie pójdzie na współpracę ze śledczymi oskarżającymi go o oszustwa przy realizacji projektu produkcji tytanu w Indiach. Wyszedł po miesiącu za kaucją 125 mln euro.

Mogą Ci się również spodobać

Zatrzymano byłego prezesa PKN Orlen

Na polecenie prokuratury zatrzymano trzy osoby z byłego kierownictwa koncernu, w tym Jacka K. ...

Poprawiła się jakość paliw

Inspekcja Handlowa zakwestionowała w ubiegłym roku 5,3 proc. wszystkich skontrolowanych próbek oleju napędowego i ...

Estońskie inwestycje w prąd ze słońca. Gdzie? To miła niespodzianka

Estoński koncern Eesti Energia kupił 20 farm fotowoltaicznych w Polsce za 17,3 mln euro.  To ...

Wszystkie długi Gazpromu

Rosyjski koncern ma do spłacenia w najbliższych pięciu latach 56,7 mld dol. długów. W ...

Energia dla miasta 2050

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną warto postawić ma odnawialne źródła energii oraz ...

Rosja rządzi na rynku ropy

Rosjanie wyprzedzili Arabię Saudyjską w wydobyciu ropy. We wrześniu pompowali średnio 10,249 milionów baryłek ...