Ukraińska gazowa wojna domowa

Bloomberg

Rząd Ukrainy nakazał sprzedawać gaz krajowym odbiorcom za pośrednictwem spółek oligarchy Dmytro Firtasza. Naftogaz domaga się usunięcia pośrednika.

„Rada ministrów swoimi postanowieniami zobowiązała Naftogaz do sprzedaży gazu pośrednikom Firtasza, którzy następnie »dostarczają« go ludności. W rzeczywistości wszystko, co ci »dostawcy« robią, to wystawianie rachunków i zbieranie pieniędzy od indywidualnych odbiorców” – napisał na jednym z portali społecznościowych Juri Witrenko, dyrektor handlowy Naftogazu. Dodał, że „ci pośrednicy (spółki Firtasza wchodzące w skład Group DF – red.) generują ogromne długi za surowiec kupowany w Naftogazie. Mówią, że nie regulują faktur, bo ludzie nie płacą za gaz. A tego nie możemy sprawdzić”.

Niedawno Wspólnota Energetyczna (tworzą ją Unia oraz Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Czarnogóra, Serbia i Kosowo, Mołdawia i Ukraina) wspólnie z Bankiem Światowym wystąpiły do Ukrainy o zmianę regulacji na rynku gazu. Organizacje zwracają uwagę, że regulacje rządowe są niezgodne z umowami międzynarodowymi, naruszają zasady konkurencji i wymagają szybkiej zmiany.

„Wspólnota Energetyczna oraz Bank Światowy zaproponowały działania, by to zmienić. Do 1 września trzeba przyjąć rozporządzenie (wykluczające pośrednika – red)., tak by od 1 października, kiedy ruszy sezon grzewczy – zaczęło działać” – pisze Witrenko.

Dmytro Firtasz nauki pobierał od Gazpromu, którego był i jest zaufanym współpracownikiem. Za rządów Janukowycza spółka Firtasza Ostchem Hoilding stała się w końcu 2013 r. jedynym dostawcą gazu na Ukrainę. Po ucieczce ekipy Janukowycza za granicę Firtasz nie przejął się faktem spadku wiarygodności w oczach nowych ukraińskich władz. W marcu 2014 r. został aresztowany w Austrii na wniosek władz USA. Zapewniał, że nie pójdzie na współpracę ze śledczymi oskarżającymi go o oszustwa przy realizacji projektu produkcji tytanu w Indiach. Wyszedł po miesiącu za kaucją 125 mln euro.

Mogą Ci się również spodobać

Orlen kupi mniej ropy w Rosji

Nie tylko PGNiG redukuje zakupy gazu w Rosji. Także PKN Orlen zmniejszył import rosyjskiej ...

Wkrótce PGNiG rozpocznie import gazu z USA

Od przyszłego roku Cheniere Energy zacznie dostarczać LNG do gazoportu w Świnoujściu. Przez 24 ...

Bank Światowy udzielił Ukrainie gwarancji kredytowych na zakup gazu

Rada Dyrektorów Banku Światowego (BŚ) zatwierdziła gwarancje pożyczkowe w wysokości 500 mln dolarów dla ...

PGE wesprze giełdę energii

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Nie moda, lecz konieczność Zielona energia ...

Lech Kaczyński patronem gazoportu

Terminal LNG w Świnoujściu otrzymał dziś, w dniu urodzin Lecha Kaczyńskiego, imię tragicznie zmarłego ...

Lotos zabiega o litewskie złoża

Koncern chce uzyskać możliwość poszukiwań i ewentualnego wydobycia ropy naftowej ze złóż leżących na ...