Ukraińska gazowa wojna domowa

Bloomberg

Rząd Ukrainy nakazał sprzedawać gaz krajowym odbiorcom za pośrednictwem spółek oligarchy Dmytro Firtasza. Naftogaz domaga się usunięcia pośrednika.

„Rada ministrów swoimi postanowieniami zobowiązała Naftogaz do sprzedaży gazu pośrednikom Firtasza, którzy następnie »dostarczają« go ludności. W rzeczywistości wszystko, co ci »dostawcy« robią, to wystawianie rachunków i zbieranie pieniędzy od indywidualnych odbiorców” – napisał na jednym z portali społecznościowych Juri Witrenko, dyrektor handlowy Naftogazu. Dodał, że „ci pośrednicy (spółki Firtasza wchodzące w skład Group DF – red.) generują ogromne długi za surowiec kupowany w Naftogazie. Mówią, że nie regulują faktur, bo ludzie nie płacą za gaz. A tego nie możemy sprawdzić”.

Niedawno Wspólnota Energetyczna (tworzą ją Unia oraz Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Czarnogóra, Serbia i Kosowo, Mołdawia i Ukraina) wspólnie z Bankiem Światowym wystąpiły do Ukrainy o zmianę regulacji na rynku gazu. Organizacje zwracają uwagę, że regulacje rządowe są niezgodne z umowami międzynarodowymi, naruszają zasady konkurencji i wymagają szybkiej zmiany.

„Wspólnota Energetyczna oraz Bank Światowy zaproponowały działania, by to zmienić. Do 1 września trzeba przyjąć rozporządzenie (wykluczające pośrednika – red)., tak by od 1 października, kiedy ruszy sezon grzewczy – zaczęło działać” – pisze Witrenko.

Dmytro Firtasz nauki pobierał od Gazpromu, którego był i jest zaufanym współpracownikiem. Za rządów Janukowycza spółka Firtasza Ostchem Hoilding stała się w końcu 2013 r. jedynym dostawcą gazu na Ukrainę. Po ucieczce ekipy Janukowycza za granicę Firtasz nie przejął się faktem spadku wiarygodności w oczach nowych ukraińskich władz. W marcu 2014 r. został aresztowany w Austrii na wniosek władz USA. Zapewniał, że nie pójdzie na współpracę ze śledczymi oskarżającymi go o oszustwa przy realizacji projektu produkcji tytanu w Indiach. Wyszedł po miesiącu za kaucją 125 mln euro.

Mogą Ci się również spodobać

Energa: utrzymany rating Fitch

Fitch potwierdził długoterminowy rating Energi na poziomie „BBB”, z perspektywą stabilną. Utrzymanie ratingu agencja ...

Powstanie największa morska farma wiatrowa na świecie

DONG Energy, największy duński koncern energetyczny wygrał kontrakt na budowę projektu Hornsea 2 niedaleko ...

Kosiniak-Kamysz: niech prezydent zawetuje nowelizację ustawy o OZE

Wnioskujemy do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowelizacji ustawy o OZE, ponieważ ona niszczy ...

Orlen odkrył kolejne złoże gazu na Podkarpaciu

Koncern będzie wydobywał gaz ziemny w okolicach Bystrowic na Podkarpaciu. Zasoby złoża oszacowano na ...

Protest przeciw elektrowni Datteln4

W niedzielę 2. lutego o 7:30 na teren elektrociepłowni węglowej Datteln 4 weszło 150 aktywistów na ...

Gdy gasną światła w fabrykach, elektrownie liczą straty

Spadek zużycia prądu na skutek zamrożenia gospodarki to cios w spółki energetyczne i węglowe. ...