Polak na czele ukraińskich magistrali

Bloomberg

Rada nadzorcza Naftogazu jednogłośnie postawiła Pawła Stańczaka na czele krajowego operatora gazowego. Polak pokieruje największą siecią przesyłu gazu w Europie.

Naftogaz Ukrainy poinformował dziś o jednogłośnym wyborze Pawła Stańczaka na prezesa Ukrtransgazu – operatora gazowego ukraińskich magistrali gazowych. Naftogaz jako właściciel 100 proc. Ukrtransgazu zatwierdzi decyzję rady „zgodna z wymogami obowiązującymi w koncernie”.

– Paweł Józef Stańczak (54 lata) ponad 25 lat pracuje w dziedzinie transportu, rozdziału i magazynowania gazu. W latach 2003-2004 w PGNiG odpowiadał za rozdział funkcji operatora systemu gazowego i utworzenie niezależnego operatora polskiego Gaz-System S.A. Od 2008 r Paweł Stańczak pracował jako dyrektor ds technicznych – członek zarządu Gaz-Systemu. Odpowiadał tam za opracowanie i wykonanie inwestycji, bieżące wsparcie techniczne gazociągów, koordynację procesów otrzymania pozwoleń i licencji. Obecnie pan Stańczak pracuje jako dyrektor techniczny – członek zarządu PGNiG Technologie S.A. i odpowiada za planowanie i budowę nowych gazociągów – podkreśla w komunikacie strona ukraińska.

Nominacja dla polskiego menadżera jest częścią poważnych reform w Naftogazie i Ukrtransgazie. W marcu władze Naftogazu zwolniły dotychczasowego szefa Ukrtransgazu Ihora Prokopiwa. Mówiło się o konkursie, ale ostatecznie wybrano szybszą ścieżkę znalezienia zagranicznego szefa koncernu.

Sprawie pilnie przyglądają się Rosjanie. Z końcem 2019 r kończy się umowa między Gazpromem a Naftogazem na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

Magistrale gazowe Ukrainy to największy poza Rosją system transportu gazu. Moce przesyłowe ukraińskich rur zarządzanych przez Ukrtransgaz wynoszą na wejściu 288 mld m3 a na wyjściu 178,5 mld m3; w tym do Unii i na Bałkany – 142,5 mld m3, do Mołdawii 3,5 mld m3. System to także 72 stacje kompresorowe, 110 warsztatów remontowych, 1451 stacji rozdziału gazu. Całość ma długość 38,6 tys. km w tym magistrale główne to 22,2 tys. km.

Paweł Stańczak będzie drugim po Wojciechu Balczunie (koleje państwowe) polskim menadżerem, który stanie ma czele kluczowego koncernu Ukrainy.

Mogą Ci się również spodobać

Energetyczna polityka kraju: OZE do 20 proc.

Do końca roku rząd przedstawi energetyczną politykę kraju. Ale nie będzie tam struktury paliw ...

Turecki Potok wyszedł z wody

Dziś połączone zostały podmorska i lądowa część rosyjskiego gazociągu do Turcji. Całość ma być ...

PGNiG i PGG będą współpracować

Koncerny podpisały umowę w sprawie pozyskiwania metanu z pokładów węgla kamiennego z kopalni w ...

Putin obrażony za gazowy pozew Ukrainy

Rosyjski prezydent zapowiedział, że złożenie przez Ukrainę nowego pozwu do międzynarodowego arbitrażu, uniemożliwia osiągnięcie ...

PGNiG sprzedaje więcej gazu

W ubiegłym roku koncern znalazł nabywców na 26,8 mld m sześc. błękitnego paliwa. To ...

Rząd broni węgla w zgodzie z Unią

Minister energii chce wypracowania nowego modelu wsparcia dla elektrociepłowni. Mimo że będą oparte głównie ...