Łotewskie firmy płaczą na Nord Stream 2

Bloomberg

Dwie łotewskie firmy wystąpiły do rządu o odszkodowanie za straty, która poniosły w wyniku odmowy Łotwy udziału w projekcie Nord Stream 2.

Noord Natie Ventspils Terminals i Baltijas ekspresis chcą dostać od rządu w Rydze rekompensatę za utracone dochody w sumie na kwotę 8,3 mln euro. Powodem jest decyzja zabraniająca portowi w Windawie (łot. Ventspils) udział w rozbudowie gazociągu północnego, podał portal Delfi.

Premier Maris Kuczinskis zapowiedział, że żadnego odszkodowania nie będzie. „Łotewskie państwo nic nikomu nie jest winne w związku z projektem Nord Stream 2″. Rzecznik premiera dodał, że Rada Ministrów przyjęła negatywne stanowisko, co do udziału kraju w tym projekcie. Natomiast decyzję wykluczającą w niego łotewski port przyjęła strona realizująca projekt (czyli spółka Nord Stream 2 AG należąca do Gazpromu -red).

Noord Natie Ventspils Terminals- spółka portowa, chciała otrzymać 2,5 mln euro, które by zarobiła na transporcie rosyjskich materiałów do budowy gazociągu (głownie rur); za ich przechowanie miała dostać 700 tys euro, a za techniczny serwis urządzeń – 2,5 mln euro. Baltijas ekspresis liczył na zarobek 2,5 mln euro na usługach transportu materiałów drogą kolejową.

– Ten projekt mógł nam zapewnić front robót przez półtora roku, a także miałby wpływ na nasz rozwój i doświadczenie. Udział firmy w Nord Stream 2 został zatwierdzony przez centralę projektu w Szwajcarii – poskarżył się Ajwar Gobinsz członek zarządu Noord Natie Ventspils Terminals.

Mogą Ci się również spodobać

Niemieckie firmy dostarczą rury dla Nord Stream 2

Niemiecki koncern z branży stalowej Salzgitter AG i producent blach huta Dillinger Huette dostarczą ...

Ropa w USA wyceniana coraz niżej; Kanada dostarcza swój surowiec, OPEC ma spotkanie

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają kolejną sesję. To reakcja ...

Tani prąd dla wybranych

W samym środku wakacji przypadł termin składania wniosków o wydłużenie zamrożenia cen prądu dla ...

W stronę paneuropejskiego rynku energii

Już niebawem granice między krajowymi systemami elektroenergetycznymi w UE zaczną zanikać. Transgraniczna wymiana prądu ...

Energa nie składa broni w sprawie Włocławka

Gdańska grupa nie zgadza się z decyzją regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, która nie wydała ...

Baku odkrywa karty OPEC

Azerowie upublicznili szczegóły propozycji OPEC zamrożenia wydobycia. Kraje spoza kartelu miałyby obniżyć pompowanie o ...