Pięciu przeciw Gazpromowi

Bloomberg

Rosyjski koncern coraz częściej gości w sądzie. Pięciu europejskich klientów pozwało Gazprom o zawyżanie cen. Wśród nich jest PGNiG.

Gazprom podał w rocznym sprawozdaniu, kto domaga się zmiany cen kupowanego gazu na drodze sądowej. Jest to Shell Energy Europe, duński DONG Naturgas A/S, PGNiG, turecki BOTAS Petroleum Pipeline Corporation i holenderski GasTerra.

Przesłuchania z pozwu Duńczyków wyznaczono na najbliższy październik i listopad. Wyrok w sprawie pozwu polskiego zapadnie do 31 lipca 2017 r. Harmonogram sądowych posiedzeń w sprawie pozwu Turków ma być zatwierdzony w najbliższych dniach. Natomiast rozprawa Shell kontra Gazprom ruszy w lutym 2018 r. Natomiast GasTerra wystąpił do sądowne obniżenie cen rosyjskiego gazu w marcu tego roku.

Do tych procesów dochodzą też inne – które wytoczył Gazprom. Tutaj po drugiej stronie stoi ukraiński Naftogaz (także pozwał Rosjan); turkmeński Turkmengaz (zerwał umowę z Rosjanami, bo płacili za mało za kupowany, a potem odsprzedawanych Europie dużo drożej turkmeński gaz) oraz mołdawski Moldovgaz (zalega z płatnościami za dostarczony surowiec).

Mogą Ci się również spodobać

Gazowy wyścig przyśpiesza. Australia goni USA i Rosję

Produkcja gazu skroplonego rośnie na świecie coraz szybciej. Liderem tempa wzrostu jest Australia. Agencja ...

Statoil znika, pojawia się Equinor

Największy koncern Norwegii chce zmienić swoją nazwę. Dlaczego? Bo świat się zmienia… Rada dyrektorów ...

MOL Group negatywnie zaskoczył

W III kwartale koncern zanotował dość duży spadek zysków. To efekt gorszych wyników na ...

Bruksela przeciw planom Gazpromu

Komisja Europejska po raz pierwszy oficjalnie oświadczyła, że jest przeciw każdemu projektowi Gazpromu skierowanemu ...

Rząd chce wspólnych złóż

Zamiast fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG będzie łączenie ich działów poszukiwawczo-wydobywczych. Nie będzie zapowiedzianej ...

Ciepło ukryte pod posadzką

Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejsze, kusi niższymi rachunkami i zapewnia komfort w mieszkaniu. Grzejnikiem ...