PGNiG podpisał dużą umowę z Azotami

Bloomberg

Gazowniczy koncern dostarczy Grupie Azoty 4,5 mld m sześc. błękitnego paliwa w terminie do września 2019 r. Szacunkowa wartość umowy to 3,3 mld zł.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Grupa Azoty podpisały nową umowę na sprzedaż błękitnego paliwa. Na jej podstawie i kontraktów dwustronnych gazownicza grupa będzie dostarczała surowiec do pięciu podmiotów z Grupy Azoty. Chodzi o zakłady zlokalizowane w Tarnowie, Puławach, Policach, Kędzierzynie oraz do firmy Siarkopol.

Umowa obowiązuje do września 2019 r. W całym okresie jej obowiązywania wolumen dostarczanego paliwa może wynieść łącznie nawet 4,5 mld m sześc. W efekcie wartość kontraktu szacowana jest na około 3,3 mld zł.

– Wynegocjowana umowa stanowi nowy etap współpracy pomiędzy naszymi spółkami. Dzięki podpisaniu kontraktów, otrzymujemy nie tylko gwarancję stabilnych dostaw, ale także rynkowe mechanizmy zapewniające pozyskiwanie gazu w cenach powiązanych z indeksami giełdowymi – zachwala Mariusz Bober, prezes Grupy Azoty. Dodaje, że umowa wprowadza innowacyjne rozwiązania dla realizowanych dostaw, które wynikają z konkurencyjnej oferty złożonej przez PGNiG.

Zawarta umowa ramowa ma charakter otwarty i umożliwia zawieranie dodatkowych kontraktów na kolejne wolumeny w przyszłości. – Podpisana umowa z naszym największym, a zarazem strategicznym odbiorcą gazu, to „nowe otwarcie” w historii naszych relacji. Cieszę się, że wypracowaliśmy z Grupą Azoty nowe satysfakcjonujące zasady kilkuletniej współpracy – twierdzi Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych PGNiG. Jest przekonany, że to pozwoli grupie nie tylko utrzymywać pozycję lidera na rynku gazu w Polsce, ale również przyczyni się do szybkiego wzrostu sprzedaży.

Mogą Ci się również spodobać

Nie ma szans na obniżki cen paliw

Choć w pierwszym tygodniu roku ceny na stacjach symbolicznie spadły, to jednak średni poziom ...

Liczniki inteligentne, ale jednak dziurawe?

Energa Operator i grupa Arcus od ponad dwóch lat toczą sądowe batalie. Tymczasem dane pomiarowe ...

Azerski gaz dotarł do Turcji

W sobotę pierwszy gaz z Azerbejdżanu dotarł Południowym Korytarzem Gazowym do Turcji. To pierwszy ...

Węgry dołączają do Tureckiego Potoku

Władze w Budapeszcie zdecydowały o budowie węgierskiej nitki rosyjskiego gazociągu Turecki Potok. Ma być ...

PGNiG na wynik arbitrażu musi jeszcze poczekać

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Rząd zbyt opieszale walczy ze smogiem Rozpoczęte ...

Ukraińsko-polski handel pod napięciem

Od początku roku Ukraina zwiększyła eksport prądu o blisko 50 proc.. Najwięcej importują Węgry ...