Iberyjski konkurent Gazpromu

Bloomberg

Półwysep Iberyjski to jedno z nielicznych miejsc w Europie, gdzie nikt nie kupuje rosyjskiego gazu. Teraz gaz z półwyspu popłynie do innych krajów Wspólnoty.

Wśród projektów gazowych, które wesprze Unia w ramach nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego jest Midcat – hiszpański projekt gazociągu łączącego Algierię, Półwysep Iberyjski z Francją (port le Perthus) i za jej pośrednictwem z Niemcami. Projekt dostanie z Brukseli 1,48 mln euro.

Midcat jest głównym elementem strategii gazowej Hiszpanii. Zakłada ona, by poprowadzić gazociągi z Afryki, a stamtąd na północ i wschód UE, i tym samym zapewnić jej członkom niezależność od rosyjskiego gazu.

Jest to nie tylko rozwiązanie w pełni popierane przez UE, ale przede wszystkim zgodne z hiszpańskim ustawodawstwem, które nakłada obowiązek dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych, ograniczając do 50 procent uzależnienie od jednego dostawcy – przypomina Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza.

Dlatego Algieria – główny dostawca gazu dla Hiszpanii ma 38 proc. udziału w hiszpańskim rynku. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się odpowiednio: Nigeria (18,6 proc.) oraz Katar (13,6 proc.). Reszta gazu pochodzi z Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i Europy. Hiszpania posiada ma też duże zdolności transportu gazu ziemnego do Europy dzięki dwóm gazociągom Maghreb i Medgaz, łączącym Algierię z Półwyspem Iberyjskim. Kraj ma też siedem terminali LNG, odbierających płynny gaz z pozostałych kierunków świata. Budowa gazociągu Midcat jeszcze wzmocni pozycję Hiszpanii jako ważnego gracza gazowego na Starym Kontynencie.

Mogą Ci się również spodobać

Gazowa bitwa o Europę

Amerykański gaz dobijający do brzegów Europy zmusza Gazprom do walki o rynek i inwestorów. ...

Cichy marsz norweskiej energetyki

Norwegia konsekwentnie i bez rozgłosu zwiększa swój udział w globalnym rynku energetycznym. Już jest ...

Czarnecki wiceprezesem Tauron Wydobycie

Janusz Czarnecki został wiceprezesem ds. technicznych w Tauron Wydobycie i jednocześnie wiceprezesem spółki Nowe ...

Naftowe starcie wagi ciężkiej. Łukoil pozwie Rosneft

Naftowe starcie wagi ciężkiej na rosyjskiej scenie paliwowej. Łukoil idzie do sądu przeciwko Rosneft. ...

Sankcje biją w Nord Stream 2

Największy sojusznik Gazpromu – austriacki OMV przyznał, że z powodu nowych sankcji USA trzeba ...

2016 rokiem unii energetycznej

Bruksela w najbliższych dniach rozpocznie konsultacje z Niemcami w sprawie Nord Stream. W 2016 ...