Iberyjski konkurent Gazpromu

Bloomberg

Półwysep Iberyjski to jedno z nielicznych miejsc w Europie, gdzie nikt nie kupuje rosyjskiego gazu. Teraz gaz z półwyspu popłynie do innych krajów Wspólnoty.

Wśród projektów gazowych, które wesprze Unia w ramach nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego jest Midcat – hiszpański projekt gazociągu łączącego Algierię, Półwysep Iberyjski z Francją (port le Perthus) i za jej pośrednictwem z Niemcami. Projekt dostanie z Brukseli 1,48 mln euro.

Midcat jest głównym elementem strategii gazowej Hiszpanii. Zakłada ona, by poprowadzić gazociągi z Afryki, a stamtąd na północ i wschód UE, i tym samym zapewnić jej członkom niezależność od rosyjskiego gazu.

Jest to nie tylko rozwiązanie w pełni popierane przez UE, ale przede wszystkim zgodne z hiszpańskim ustawodawstwem, które nakłada obowiązek dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych, ograniczając do 50 procent uzależnienie od jednego dostawcy – przypomina Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza.

Dlatego Algieria – główny dostawca gazu dla Hiszpanii ma 38 proc. udziału w hiszpańskim rynku. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się odpowiednio: Nigeria (18,6 proc.) oraz Katar (13,6 proc.). Reszta gazu pochodzi z Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i Europy. Hiszpania posiada ma też duże zdolności transportu gazu ziemnego do Europy dzięki dwóm gazociągom Maghreb i Medgaz, łączącym Algierię z Półwyspem Iberyjskim. Kraj ma też siedem terminali LNG, odbierających płynny gaz z pozostałych kierunków świata. Budowa gazociągu Midcat jeszcze wzmocni pozycję Hiszpanii jako ważnego gracza gazowego na Starym Kontynencie.

Mogą Ci się również spodobać

PGE ujawnia cele TFI

Największy wytwórca energii ujawnia strategię dla tworzonego w ramach grupy Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. – ...

Serinus ma kolejne opóźnienie

Dostawa urządzeń do osuszania gazu nie zostanie zrealizowana w zaplanowanym terminie. To powoduje, że ...

Azerski gaz wchodzi do gry

Gaz z Azerbejdżanu zmieni energetyczną mapę Europy. Azerowie mają w zapasie 2,6 bln m3 ...

Litwa cała w wiatrakach

Największa elektrownia wiatrowa w republikach nadbałtyckich rozpoczęła pracę na Litwie, niedaleko polskiej granicy. Dzięki ...

Od kilku miesięcy giełdowy kurs gazu mocno spada

Analitycy są podzieleni w opiniach dotyczących przyszłych cen błękitnego paliwa. Większość zdaje się jednak ...

Unimot sprzedaje więcej paliw

Firmie sprzyja otoczenie zewnętrzne w biznesie oleju napędowego i biopaliw oraz gazu LPG. W ...