Iberyjski konkurent Gazpromu

Bloomberg

Półwysep Iberyjski to jedno z nielicznych miejsc w Europie, gdzie nikt nie kupuje rosyjskiego gazu. Teraz gaz z półwyspu popłynie do innych krajów Wspólnoty.

Wśród projektów gazowych, które wesprze Unia w ramach nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego jest Midcat – hiszpański projekt gazociągu łączącego Algierię, Półwysep Iberyjski z Francją (port le Perthus) i za jej pośrednictwem z Niemcami. Projekt dostanie z Brukseli 1,48 mln euro.

Midcat jest głównym elementem strategii gazowej Hiszpanii. Zakłada ona, by poprowadzić gazociągi z Afryki, a stamtąd na północ i wschód UE, i tym samym zapewnić jej członkom niezależność od rosyjskiego gazu.

Jest to nie tylko rozwiązanie w pełni popierane przez UE, ale przede wszystkim zgodne z hiszpańskim ustawodawstwem, które nakłada obowiązek dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych, ograniczając do 50 procent uzależnienie od jednego dostawcy – przypomina Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza.

Dlatego Algieria – główny dostawca gazu dla Hiszpanii ma 38 proc. udziału w hiszpańskim rynku. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się odpowiednio: Nigeria (18,6 proc.) oraz Katar (13,6 proc.). Reszta gazu pochodzi z Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i Europy. Hiszpania posiada ma też duże zdolności transportu gazu ziemnego do Europy dzięki dwóm gazociągom Maghreb i Medgaz, łączącym Algierię z Półwyspem Iberyjskim. Kraj ma też siedem terminali LNG, odbierających płynny gaz z pozostałych kierunków świata. Budowa gazociągu Midcat jeszcze wzmocni pozycję Hiszpanii jako ważnego gracza gazowego na Starym Kontynencie.

Mogą Ci się również spodobać

Towarowa Giełda traci płynność

Niższe obligo PGE i przyszłe zmiany regulacji to powody dużych spadków w obrocie energią ...

Nowy model regulacji OSD „bez marchewki”

URE zdecydował o wprowadzeniu nowego modelu regulacji dużych dystrybutorów energii z elementami jakościowymi. Zostanie ...

Niemcy: rośnie ubóstwo energetyczne

W ciągu roku dostawcy energii w Niemczech odcięli od prądu 330 tysięcy rodzin. Główną ...

BGK pomoże sfinansować budowę elektrowni gazowej

Grupa Azoty Puławy i należąca do chemicznej spółki Elektrownia Puławy podpisały z Bankiem Gospodarstwa ...

Amerykańska ropa może ruszyć w świat

USA duszą się od nadmiaru ropy. Już w najbliższą środę do historii może przejść ...

Kassenberg: zamrożone ceny energii w końcu pękną

Tak dalej prowadzić gospodarki, w zakresie energetyki i spraw klimatu, nie można – mówi ...