Gazprom już zawładnął OPAL

Bloomberg

Rosyjski koncern od tygodnia wykorzystuje blisko 90 proc. mocy gazociągu OPAL. Nord Stream przesyła najwięcej gazu od pięciu lat.

Według danych Gastransport GmbH – niemieckiego operatora gazociągu OPAL, Gazprom już zwiększył przesył swojego gazu tą drogą. Jak podaje agencja Interfaks, zapełnienie OPAL rosyjskim gazem we wtorek 27 grudnia wynosiło 87,3 proc. mocy całkowitej. Tranzyt gazociągiem Nord Stream (dwie nitki na dnie Bałtyku, łączące się na terenie Niemiec z OPAL) osiągnął maksymalną w ciągu ostatnich pięciu lat wielkość – 101 proc. mocy rury (rocznie pozwala to przesłać ponad 55 mld m3).

W OPAL Gastransport GmbH potwierdzono, że wzrost przesyłu rosyjskiego surowca, był możliwy dzięki decyzji Komisji Europejskiej pozwalającej Rosjanom na zwiększeniu wykorzystania gazociągu z 50 proc. mocy do blisko 80 proc.

Decyzja została ogłoszona 19 grudnia i tego samego dnia odbyła się pierwsza aukcja na dostawy gazu na styczeń. Wygrał Gazprom (bo prawdopodobnie był jedynym uczestnikiem). Następna aukcja ma się odbyć 16 stycznie; przedmiotem jest gaz na luty. Niemcy odmówili podania, kto w tak krótkim czasie, zamówił u Rosjan większe ilości gazu.

W Komisji Europejskiej gazeta Kommersant dowiedziała się, że przyjęto tam do wiadomości wczorajsze oświadczenie prezesa PGNiG w sprawie wstrzymania przez trybunał w Luksemburgu decyzji w sprawie OPAL. KE jest przekonana, że decyzja jest zgodna z Trzecim pakietem energetycznym.

Sąd miał zobowiązać KE do przedstawienia szczegółowej analizy uzasadniającej decyzję a PGNiG do pogłębienia argumentów świadczących, że decyzji Brukseli zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu Polski i regionu.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG kupił kolejny ładunek LNG

Centrica LNG Company Limited dostarczy na podstawie umowy spotowej prawie około 65 tys. ton ...

Energetyczne mosty na rafie

Polsko-litewskie łączniki sieci energii elektrycznej i gazu potykają się o politykę. Czy możliwe jest ...

PGNiG wydobywa coraz więcej gazu w Pakistanie

Produkcja gazu w należących do PGNiG złożach w Pakistanie przekroczyła już 0,5 mln m ...

Podatki dla farm będą wyższe?

Resort energii nie uporządkował chaosu w sprawie danin od wiatraków. Po prezentacji założeń do ...

Mróz nakręca Gazprom

Padł kolejny rekord dobowych dostaw gazu z Rosji do Europy. Gazpromowi pomaga pogoda. Rosyjski ...

Bartek Derski: OZE? Rząd zmienia zdanie średnio raz na miesiąc

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Bartek Derski, wysokienapiecie.pl