Bliżej powstania gazociągu na Ukrainę

Bloomberg

Gaz-System podsiał z Ukrtransgaz umowę o współpracy przy projektowaniu i budowie nowego połączenia. Ma ono powstać do 2020 r. i umożliwiać przesył do 5 mld m sześc. gazu rocznie.

We wtorek operatorzy gazowych systemów przesyłowych Polski i Ukrainy, podpisali umowę o współpracy (agreement on rules of cooperation) przy realizacji rurociągu łączącego sieci obu krajów. Porozumienie zawarte pomiędzy Gaz-Systenen i PJSC Ukrtransgaz określa zasady współpracy przy prowadzeniu dalszych prac obejmujących projektowanie i budowę nowego połączenia. Przewiduje także możliwość przeprowadzania tzw. procedury open season, która będzie miała na celu weryfikację komercyjnego i biznesowego uzasadnienia dla rozbudowy systemu przesyłowego, w szczególności ma potwierdzić rzeczywiste zainteresowanie rynku transportem gazu na Ukrainę. Finalna decyzja o realizacji projektu zostanie podjęta na podstawie wyników open season.

Projektowany polsko – ukraiński gazociąg ma powstać pomiędzy węzłem Hermanowice, po stronie polskiej, oraz węzłem Bliche Volytsia, po stronie ukraińskiej. Nowe połączenie pozwoli na zwiększenie możliwości transportu surowca z Polski na Ukrainę maksymalnie do 5 mld m sześc. rocznie począwszy od 2020 r. Do tego czasu ma być też ukończona rozbudowa polskiego systemu przesyłowego w zakresie umożliwiającym realizację powyższego celu.

Gaz-System informuje, że nowy gazociąg ma istotne znaczenie dla Polski zwłaszcza w kontekście planowanej rozbudowy krajowego systemu przesyłowego, który ma umożliwić transport gazu z kierunku tzw. Bramy Północnej (gazociąg polsko-norweski oraz terminal LNG) w kierunku Europy Wschodniej. Realizacja tego projektu powinna m.in. znacząco poprawić poziom dywersyfikacji źródeł dostaw gazu dla Ukrainy, która zyska dostęp do nowych źródeł. Przyczyni się też do dalszego zintegrowania rynku błękitnego paliwa w regionie i utworzenia korytarza transportowego wspomagającego integrację regionalnego rynku gazu, oraz wzmocnienia solidarności energetycznej.

Integracja polskiego i ukraińskiego systemu przesyłowego stanowi także ważny element tzw. Korytarza Gazowego Północ-Południe (połączy Bałtyk z Adriatykiem). W efekcie pozwoli na przesyłanie gazu z terminalu LNG w Świnoujściu z wykorzystaniem połączeń transgranicznych pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej. – Celem nadrzędnym jest zapewnienie elastycznej infrastruktury przesyłowej działającej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, pozwalającej na połączenie zachodnich rynków gazowych oraz globalnego rynku LNG z rynkiem środkowoeuropejskim. Uzyskany w ten sposób efekt skali powinien korzystnie wpłynąć na konkurencyjność i atrakcyjność regionu dla potencjalnych uczestników rynku – napisał Gaz-System w komunikacie prasowym.

Mogą Ci się również spodobać

Ręczne sterowanie szkodzi Polsce

Inwestorów zrażają interwencje rządu w działania spółek energetycznych i zmuszanie do ratowania górnictwa. Rada ...

Gazociąg wspólnych interesów

Projekt Baltic Pipe – strategiczny z punktu widzenia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, jest ...

Gazprom zastawił akcje Nord Stream 2

Rosjanie omijają sankcje i zdobywają pieniądze na sfinansowanie rozbudowy gazociągu północnego. Wykorzystują do tego ...

PGNiG chce więcej wiercić na Ukrainie

Koncern zabiega o kolejne kontrakty na prowadzenie prac poszukiwawczo-wydobywczych. PGNiG chce realizować coraz więcej ...

Rezygnacja wiceprezesa Termiki po pięciu dniach

Michał Machlejd, wiceprezes zarządu PGNIG Termiki ds. ekonomiczno – finansowych złożył rezygnację z zajmowanego ...

Serinus wkrótce rozpocznie wydobycie w Rumunii

Spółka w nowe złoża gazu ziemnego zainwestuje łącznie 26,5 mln USD. Pod koniec II ...