PGNiG mniej wydobywa ropy i gazu

Bloomberg

W III kwartale koncern zwiększył import, sprzedaż i dystrybucję gazu oraz sprzedaż ciepła i prądu. Znacznie słabsze rezultaty osiągnął za to na wydobyciu ropy i gazu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało szacunkowe dane operacyjne. Wynika z nich m.in., że koncern w III kwartale zanotował spadek wydobycia gazu, licząc rok do roku, o 8,8 proc., czyli do 1,04 mld m sześc. Po dziewięciu miesiącach zniżka była mniejsza gdyż wyniosła 3,8 proc. To oznacza, że od początku roku pozyskano 3,3 mld m sześc. błękitnego paliwa. Jeszcze gorszy wynik grupa PGNiG zanotowała na wydobyciu ropy naftowej. W III kwartale jej produkcja spadła o 18,8 proc. (do 298 tys. ton). Z kolei po dziewięciu miesiącach zniżkowała o prawie 9 proc. (do 974 tys. ton).

PGNiG wzrosty zanotowało za to w obszarze importu i sprzedaży gazu ziemnego. W III kwartale koncern sprowadził z zagranicy 3,02 mln m sześc. błękitnego paliwa, co było o 25,8 proc. rezultatem wyższym niż rok temu. W tym okresie po raz pierwszy pojawił się import LNG z Kataru. Spółka więcej surowca pozyskała też z Rosji. O 8,4 proc. wzrosła z kolei sprzedaż gazu. PGNiG osiągnęło taki wyniki dzięki spółce matce, która handluje błękitnym paliwem z kilkunastoma największymi odbiorcami w kraju. Co ciekawe zmalała za to sprzedaż realizowana przez PGNiG Obrót Detaliczny, firmę obsługującą małe i średnie przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa domowe. Mniej surowca trafiło też na TGE oraz do klientów PGNiG Sales & Trading, który działa głównie na rynku niemieckim.

PGNiG wyniki operacyjne poprawiło w segmencie dystrybucji gazu. Wzrosła też sprzedaż energii cieplnej i elektrycznej. W tym przypadku może to być jednak efekt tegorocznego przejęcia Spółki Energetycznej „Jastrzębie” oraz PEC Jastrzębie.

PGNiG publikując swoje szacunki w żadnym przypadku nie uzasadniało z czego wynikają wzrosty lub spadki danych operacyjnych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG zarobi na PGG w 2020 r.

W 2020 r. inwestycja PGNiG w Polską Grupę Górniczą będzie zyskowna – powiedział w ...

Orlen daje podwyżki

Płocka spółka zwiększy zasadnicze wynagrodzenia o 250 zł brutto. Do tego pracownicy otrzymają liczne ...

Impulsem do oszczędności energii był szok naftowy w latach 70-tych ubiegłego stulecia - przypominali uczestnicy debaty.

Efektywność energetyczna doleje paliwa do polskiej gospodarki

Potencjał oszczędzania energii jako pierwszy dostrzegł przemysł. Ale to szansa także dla gospodarstw i ...

Forests for the climate

We have more and more forests that produce oxygen, absorb carbon dioxide and mitigate ...

Moskwa pod cyfrowym prądem

Rosyjska stolica – największe miasto Europy, jako pierwsza w Rosji przejdzie na pełną cyfryzację ...

Jerzy Lipka: Koniec z polityką, czas na atom

Nadszedł czas na konkrety, jeśli chodzi o kluczową inwestycję dla polskiej transformacji energetycznej. Skończył ...