Ważne niemieckie przedsiębiorstwo porzuca gazociąg Gazpromu

Pipeline/ Bloomberg

Jedna z największych niemieckich firm ubezpieczeniowych wycofała się z projektu Nord Stream 2. Łącznie już 18 zachodnich firm opuściło budowę Gazpromu.

Niemiecka grupa ubezpieczeniowa Munich Re, największa w Niemczech na rynku reasekuracji i druga pod względem transakcji ubezpieczenia pierwotnego, ogłosiła wycofanie się z budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Grupa reasekurowała rosyjskich i międzynarodowych ubezpieczycieli inwestycji.

Podmiot zależny grupy – Munich Re Syndicate – ogłosił zakończenie ubezpieczenia Nord Stream 2 w związku z groźbą sankcji amerykańskich – poinformował agencję Reuters rzecznik firmy.

„Zakończyliśmy relacje kontraktowe pomiędzy Nord Stream 2 a naszą spółką zależną Munich Re Syndicate Ltd” – powiedział ubezpieczyciel, dodając, że „niestety nie możemy komentować przyczyn”.

Wcześniej szwajcarska grupa ubezpieczeniowa Zurich odmówiła ubezpieczenia placu budowy. We wrześniu Międzynarodowa Grupa Ubezpieczeń Wzajemnych Armatorów (International Group of P&I Clubs), odmówiła współpracy z Nord Stream 2. Stowarzyszenie 13 międzynarodowych klubów ubezpieczycieli morskich stwierdziło, że żaden z jego członków nie zapewni ochrony ubezpieczeniowej statkom biorącym udział w budowie.

Prezydent USA Joe Biden/AFP

3 stycznia okazało się, że norweska firma certyfikująca i klasyfikująca Det Norske Veritas (DNV GL) wycofała się w Nord Stream 2. Po 10 dniach to samo zrobił duński koncern inżynieryjny Ramboll odpowiedziałny za raport oddziaływania gazociągu na środowisko.

W poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapowiedziała, że Stany Zjednoczone będą nadal śledzić sytuację Nord Stream 2 pod kątem ewentualnych nowych środków restrykcyjnych.
„Sankcje to tylko jeden z wielu ważnych instrumentów zapewniających bezpieczeństwo energetyczne” – powiedziała, dodając, że Waszyngton „będzie również współpracował z sojusznikami i partnerami w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy”.

„Nadal monitorujemy działania mające na celu dokończenie i certyfikację projektu rurociągu, a jeśli takie działania będą miały miejsce, zdecydujemy o zastosowaniu sankcji” – powiedział Psaki.Według raportu amerykańskiego departamentu stanu już 18 firm europejskich wycofało się z budowy rosyjskiego gazociągu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Schneider Electric o efektywności energetycznej

Miasta zajmują obecnie 2 proc. powierzchni Ziemi, a odpowiadają za 80 proc. globalnej emisji ...

Gazprom spłaci dług?

Rosyjski koncern zarezerwował w swoich finansach całą kwotę zasądzoną w Sztokholmie na rzecz ukraińskiego ...

CEZ prognozuje niższą EBITDA w 2017 r. Będzie dywidenda za 2016 r.

33 czeskich koron (CZK) na akcję – taką dywidendę proponuje zarząd CEZ akcjonariuszom. Na ...

Chiny rezygnują z 10 proc. etanolu w benzynach

Chiny zawiesiły plan wprowadzenia w całym kraju w tym roku benzyn z dodatkiem 10 ...

MOL Group przejmuje Aurorę

Węgierski MOL Group przejmuje niemiecką Aurorę

Węgierski koncern naftowy powiększy skład swojej grupy kapitałowej o niemiecką firmę zajmującą się recyklingiem ...

Styczniowe dane operacyjne PGE gorsze niż rok temu

Polska Grupa Energetyczna podała szacunkowe dane operacyjne i sprzedażowe za styczeń 2016 roku. Zgodnie ...